Mnogi poznavaoci planine reći će vam da je mjesec mart najljepši za boravak na snijegu. Dovoljna količina sniježnog pokrivača i sunčano vrijeme dodatni su motiv da vrijeme provedete na čistom planinskom vazduhu.
“Ovo doba godine ima svoje specifičnosti koje se tiču vrste i kvaliteta snijega. Ukazujemo da je struktura i kvalitet sniježnog pokrivača promjenjivog karaktera, u zavisnosti od temperature. Što je temperatura niža, snijeg je sitniji i sadrži 3 do 5 % vode, a kada temperatura raste, što je svojstveno za mart, snijeg sadrži veći procenat vode – od 10 do 15 %. To zahtijeva veću opreznost i samokontrolu skijaša” – kaže Dženis Nurković iz Skijališta Crne Gore za portal #ShareMontenegro.
Povećanjem kapaciteta skijaške infrastrukture na ski centru „Kolašin 1600“, puštanjem u rad nove šestosjedne žičare K7 i dodatnih 10,5 km staza dovelo je do povećanog broja skijaša, pa samim tim i do povećane mogućnosti povreda. Stoga smo svi dužni na oprez, poštovanje jedni drugih i strogo pridržavanje skijaških pravila koja su jasno istaknuta na ski centru.
“Imajući u vidu kompleksnost i zahtjevnost skijaških disciplina, upućujemo apel za sve one koji koristite skijašku infrastrukturu i skijaške staze da prate i poštuju signalizaciju, kao i preporuke i instrukcije ski redara. Shodno važećim zakonskim propisima normiranim Zakonom o skijalištima Crne Gore, koji se između ostalog odnose na rad i organizaciju skijališta, propisano je da djeca mlađa od 18 godina moraju imati skijaške kacige isključivo zbog njihove bezbijednbosti i sigurnosti, dok ista preporuka važi i za odrasle” – upozorava Nurković.
“Sa primarnim ciljem smanjenja broja povreda i povećanja sigurnosti skijaša, kao i sa ciljem što bezbrižnijeg uživanja na skijaškim stazama, Međunarodna skijaška federacija (FIS) je propisala skijaška pravila saobraćaja i opšteg ponašanja na stazama koje su obavezni da poštuju svi koji koriste skijaške staze bilo za skijanje, bordanje, šetnju ili neku drugu aktivnost” – podsjeća Nurković.
Evo koja su to pravila:
1. Pažljivo prema drugim skijašima √
2. Kontrolisati brzinu i način vožnje √
3. Izbor smjera vožnje skijanja √
Prednost ima prednji skijaš. Ko skija za nekim u istom smjeru, treba držati razmak kako bi skijašu pred sobom ostavio dovoljno prostora za slobodno kretanje.
4. Preticanje √
Preticanje je dozvoljeno odozgo, slijeva i sdesna, naravno, ako je udaljenost pri preticanju dovoljna da preticanom skijašu omogućava dovoljno prostora za sva njegova namjerna ili nenamjerna kretanja. Skijaš ili snowbarder koji pretiče u potpunosti je odgovoran za cijeli manevar preticanja na način da ne uzrokuje nikakve poteškoće preticanom. To vrijedi i za skijanje pored skijaša koji stoji na mjestu.
5. Uključivanje na stazu i nastavak skijanja √
Svaki skijaš koji se želi uključiti na uređenu stazu nakon zaustavljanja ili pada, mora se pogledom prema gore i dolje uvjeriti da to može učiniti bez opasnosti za sebe ili druge. Iskustvo je pokazalo da uključivanje na stazu i nastavak skijanja često dovodi do nereće. Prema pravilu 3. skije sa povećanim bočnim lukom (carving skije) i daske za snowboard omogućavaju tj. dozvoljavaju njihovim korisnicima hvatanje oštrijih zavoja i skretanja na stazi, šta ostali skijaši moraju imati na umu.
6. Zaustavljanje √
Svaki skijaš ili snowboarder mora izbjegavati zaustavljanje na uskim ili nepreglednim djelovima staze, ako to nije nužno potrebno. Skijaš koji je uslijed gubitka kontrole doživio pad, obavezan je da se u što kraćem roku skloni sa staze i istovremeno upozori na svoju prisutnost i stanje. Jedino na širokim djelovima staza skijaši ili snowboarderi smiju se na kratko zaustaviti na sredini, i u što kraćem roku povući na ivicu staze. Uski i nepregledni djelovi, koje je nemoguće ili teško vidjeti, moraju ostati slobodni. U slučaju težeg pada koji je prouzrokovao ozbiljniju povredu, ukoliko se iz razumljivih razloga ne može skloniti sa nesigurnog dijela staze, skijaš je dužan da u skladu sa mogućnošću pokuša upozoriti ostale skijaše na svoju prisutnost.
7. Penjanje ili spuštanje (silaženje) √
Skijaš ili snowboarder koji se penje ili silazi pješke mora to činiti samom ivicom staze. Kretanje u krivom smjeru od glavnog „saobraćaja“ predstavlja za skijaše nepredviđenu prepreku. Takođe, tragovi hodanja uništavaju samu stazu pa i na taj način ugrožavaju skijaše.
8. Poštovanje znakova i oznaka √
9. Pomoć pri nesreći √
Pružanje prve pomoći, obavještavanje spasilačke službe o mjestu i vrsti povrede i osiguranjem mjesta nesreće predstavljaju osnovne postulate. Napuštanje mjesta skijaške nesreće jednako se tretira kao i napuštanje mjesta saobraćajne nesreće na magistralnom putu.
10. Dužnost legitimisanja √
Svaki skijaš ili snowboarder, koji može imati svojstvo svjedoka ili učesnika u izazivanju nesreće ili nezgode dužan je da odgovornim licima ski centra stavi na uvid lične podatke, fotografije, video zapise i druge podatke koji mogu rasvijetliti okolnosti nastupanja nezgode.
“Cijenjeći značaj blagovremenog informisanja javnosti, Skijališta Crne Gore na svojim društvenim platormama i web sajtu svakodevno ažuriraju podatke o vremenskim uslovima, stanju na ski stazama, kao i radu žičara. Posjetom sajta www.skijalista.me posredstvom instaliranih live kamera na žičari K8 posjetioci su u mogućnosti da se u realnom vremenu uvjere o vremenskim prilikama kako na polaznoj tako i na izlaznoj stanici pomenute žičare” – zaključuje Nurković.
Fotografije: Skijališta Crne Gore
Join the discussion