Volite prirodu i pomalo zavidite planinarima na osjećaju slobode i pobjede kada se popnu na vrh?
Nažalost, nemate planinarsko iskustvo, kondicije ili spretnosti da se ispenjete do mjesta sa najljepšim pogledom? Ili vas je, jednostavno, strah od povrede? Nikakav problem! Penjanje uz strme litice danas je omogućeno svima zahvaljujući Via Ferrati.
Via Ferrata Kotor
“Via Ferrata predstavlja osiguranu planinarsku stazu kojom se, uz pomoć sajle i metalnih gazišta, prelaze nepristupačne dionice planinskih masiva. Ferate su pogodne ne samo za profesionalne alpiniste, nego i za ljude prosječne fizičke spremnosti koji se ne bave aktivno planinarenjem i sportom” – kazala nam je Jelena Backović, vlasnica “Montagna Travel Montenegro” u čijem sklopu funkcionišu jedine dvije crnogorske ferate.
Ukoliko se pridržavate pravila i instrukcija, ferata vam omogućava nevjerovatan doživljaj penjanja uz litice i to potpuno bezbjedno. U tome je suština ove zanimljive, popularne i inovativne avanture.
Via Ferrata Durmitor
Via Ferrata je zapravo tek odnedavno iskorišćena u turističke svrhe.
Planinski putevi osigurani klinovima, sajlama, merdevinama i mostovima poslužili su tokom I svjetskog rata u Dolomitima, gdje su se vodile žestoke borbe, za prebacivanje i snabdijevanje vojske. Danas, te iste ferate posjećuju brojni turisti željni adrenalina. Od 1.000 ferata koliko postoji u svijetu, čak 200 njih se nalazi upravo u Dolomitima. Osigurano penjanje po strmim planinskim liticama postaje sve traženije u svijetu.
Via Ferrata Durmitor
Crna Gora na svjetskoj Via Ferrata mapi
Popularnost aktivnog provođenja odmora stvara dilemu kod mnogih turista. Da li odabrati ljenčarenje na pjeskovitim plažama Mediterana ili uzbuljivo penjanje po netaknutim planinskim vrhovima?
Via Ferrata Kotor
Da u Crnoj Gori može oboje postarali su se Budimir i Jelena Backović, autori crnogorske ferate. Oni su, razgledajući turističku ponudu Italije i Slovenije, došli na ideju da u našoj zemlji postave dvije ferate-u Kotoru i na Žabljaku. A zašto baš tamo, pitali smo ih.
“Odlučili smo se za Kotor i Žabljak iz razloga što su to dva epicentra morskog i planinskog turizma. Kao što znate, poslednjih godina je sve više kruzera koji dolaze da upoznaju Kotor i sve je više različitih individualnih ili malih grupa turista, mlađeg i starijeg doba, koji se zadržavaju u Kotoru od 1 do 3 dana. Feratu možete da isprobate u jednom danu u vremenskom intervalu od 2 sata, što vam ostavlja sasvim dovoljno prostora da se posvetite istraživanju starog grada Kotora i drugih aktivnosti. A što se tiče Žabljaka, on je već odavno ‘glavna meta’ različitih ljubitelja prirode iz čitavog svijeta i s razlogom kažemo za ovaj predivni masiv da su ‘crnogorski Alpi'”-objašnjava Jelena u razgovoru za portal Share Montenegro.
Via Ferrata Durmitor
Ovim je naša zemlja u maju prošle godine obogaćena za novu, atraktivnu turističku ponudu. Ferata je idealna prilika da se stranci bliže upoznaju sa visokim planinama duž crnogorske obale koje su ih oduvijek fascinirale, ali i sa ponosom sjevera zemlje-veličanstvenim Durmitorom.
Via Ferrata Durmitor
Jelena potvrđuje da je interesovanje stranaca za crnogorske ferate veliko od samog početka. Neki su upravo zbog ove ponude i odabrali Crnu Goru za svoj odmor.
“Našu lijepu zemlju smo postavili na svjetsku Via Ferrata mapu, koja broji ogroman broj Via Ferrata, od Slovenije, preko Italije, Švajcarske, Njemačke, Skandinavije… Postoji određeni broj turista koji isključivo posjećuje zemlje koje imaju Via Ferrate i ‘osvajajući’ ih, upoznavaju zemlju u kojoj su, iz neke malo drugačije perspektive. Utisci posjetilaca Via Ferrate su sjajni. Nijedna osoba do sada nije bila nezadovoljna usponom. Imamo čak određeni broj ljudi koji se rado vraća ovom iskustvu” -ispričala nam je autorka ovog inovativnog projekta.
Via Ferrata Durmitor
Bezbjednost?
Ferata je prava poslastica za avanturiste, planinare, slobodne penjače…Ali šta je sa prosječnim turistima koji se, recimo, zapute sa kruzera na Via Feratu, bez kondicije, opreme i iskustva u penjanju?
“Pa, mora da bude malo straha, upravo iz razloga što se, bez ikakvog iskustva i opreme, nađete u podnožju jedne stijene na koju se skoro pa nemoguće popeti. I onda doživite Via Ferratu koja vam sve te strahove briše, pomaže da dostignete cilj za koji ste bili sigurni da je neostvariv. Uvijek nam je drago kada prebrode svoj strah tokom uspona i zadovoljni nam se zahvale što smo im pomogli u tome”-iskrena je Jelena.
Via Ferrata Kotor
Zanimalo nas je da li na ovim turama ima i djece.
“Na našim usponima ima i djece, naravno, što nas posebno raduje. Djeca su hrabrija od odraslih. Čak i ako se desi trenutak tokom uspona da postanu svjesni na kojoj se visini nalaze pa ih obuzme strah, oni vrlo lako prihvataju sugestije i pomoć naših iskusnih vodiča koji ih bodre tokom čitavog uspona”- priča naša sagovornica.
Via Ferrata Kotor
Za one skeptične, tražili smo od Jelene detaljno objašnjenje šta to čini feratu bezbjednom.
“Via Ferrata predstavlja osigurani čelični put u stijeni. To znači da stijene i planinske dionice koje su ranije bile neosvojive ovim sistemom bivaju pristupačne. Via Ferrata se sastoji od metalnih gazišta postavljenih na određenoj distanci kojim se turisti sigurno kreću, a duž kojih postoji postavljena čelična sajla. Svaki učesnik je zakačen za sajlu sa 2 sigurnosna karabinera koja se nalaze na njegovom/njenom pojasu i koji predstavlja jedinstveni sigurnosni Via Ferrata sistem. Dionice se prelaze uz pratnju naših instruktora koji su i gorski spasioci. Što se tiče garantovane sigurnosti, posjedujemo sertifikate o sigurnosti-ispravnosti Via Ferrate iz 2018, kada su i izgrađene. Ove dvije Via Feratte je sagradio tim planinarskih eksperta iz Slovenije i Francuske koji ima ogroman broj izgrađenih Via Ferrata duž čitave Slovenije”-objasnila nam je ona.
Via Ferrata Durmitor
5 razloga zašto je morate probati
1. Pomaže u oslobađanju straha od visine
Moglo bi se reći da je ovaj vid penjanja idealan za one koji žele da se oslobode straha od visine. Bezbjedno je, na samom početku dobićete detaljne instrukcije o svemu što vas čeka, penje se u grupi i mnogo će vam značiti podrška instruktora i prijatelja ili porodice koja može poći sa vama.
Via Ferrata Kotor
2. Pogled je neprocjenjiv
Drugi razlog je definitivno pogled! Niste baš često u prilici da uživate u pogledu na Kotorski zaliv, tvrđavu San Đovani i čitav stari grad Kotor sa 205 mnv. Ili na planinske masive Durmitora sa 2198 mnv. Fotografije sa plaže ima skoro svako, a ova avantura će vam na neki način promijeniti život i ostati zauvijek u sjećanju.
Via Ferrata Durmitor
3. Ljekoviti dodir sa prirodom
Iskusićete, osjetiti i doživjeti nepristupačnu planinu izbliza. Ukoliko živite tipičnim savremenim načinom života, užurbano i pod uticajem tehnologije, dodir sa prirodom će vam mnogo značiti. Planinu ćete najbolje upoznati savladavajući je, a u samom srcu Nacionalnog parka Durmitor velika je mogućnost da ćete vidjeti neke od divljih životinja, kao na primjer divokoze kojih na ovim prostorima ima najviše.
Via Ferrata Durmitor
4. Adrenalin i uzbuđenje
Morate se bar jednom prepustiti osjećaju naleta adrenalina, osvježavajućem uzbuđenju koje će vam dugo ostati u sjećanju. Testirajte svoju hrabrost. Osjetićete se bolje, sigurnije i rasterećenije.
5. Idealan poklon
Ferata je idealan poklon za dragu osobu s kojom želite provesti vrijeme na ovaj način. Spada u iskustva koja se dugo pamte, pa zašto ga ne bi ste podijelili sa nekim?
Kako da se prijavite?
Kotorska ferata radi tokom cijele godine, a u Nacionalnom Parku Durmitor od maja do oktobra, zbog vremenskih uslova na planini.
Cijena za odrasle je 50 eura po osobi. Za djecu je potrebno unajmiti dodatnog vodiča koji, osim što dijete vezuje karabinerima za metalnu sajlu, posebnom prusikom (vrsta planinarskog konopa) veže dijete za sebe, kako bi mu olakšao uspon i kako bi ga oslobodio straha i bivao mu puna podrška tokom čitavog uspona. Stoga je cijena ferate za djecu nešto viša, tj. 80 eura.
Svi zainteresovani se mogu prijaviti putem e-maila: [email protected], zatim putem web site-a: www.montagnatravel.me i putem brojeva telefona: +382 67 888 887, +382 69 032 701 i +382 67 511 364.
Join the discussion