Trojarbolni jedrenjak, dug 60 metara, simbol je Tivta i ponos Mornarice vojske Crne Gore. Školski brod „Jadran“ stigao je potpuno nov iz Njemačke 1933.
Usidren u tivatskoj luci Pine, dominantan i gorostasan, postao je simbol grada. Devet decenija plovidbe i služenja svojoj svrsi uticali su da bude prozvan sa razlogom„živim spomenikom tehničke kulture i pomorske tradicije“.
Baš na današnji dan, 19. avgusta 1933. godine brod je upisan u flotu Kraljevske mornarice Jugoslavije. „Jadran“ ove godine slavi 86 godina svog postojanja.
„Jadran“ kao živi putujući spomenik kulture ukazuje na slavnu istoriju bokeljskog pomorstva, kada je pomorstvo uz pomoć jedrenjaka doprinelo ekonomskom razvoju ovog kraja. Izgledom i načinom funkcionisanja podsjeća i na srednjovjekovne jedrenjake, uz čiju pomoć su otkriveni mnogi nepoznati djelovi svijeta i čime je postignut napredak civilizacije.
Građen je dvije godine (1931. – 1933.) u njemačkoj luci u Hamburgu. Projektovan je namjenski i izgrađen za potrebe školovanja mladih oficira.
Turbulentna istorija ovog kraja nije zaobišla ni slavni jedrenjak. Drugi svjetski rat „Jadran“ je proveo u Italiji pod imenom „Marko Polo“, gdje je takođe korišćen kao brod za obuku, ali od 1943. postavljen je kao most na jednom kanalu u Veneciji. Vraćen je u domovinu 1946. kada je i obnovljen.
Broj „Jadran“ obišao je mnoge svjetske luke. Njegovo uplovljavanje i isplovljavanje izaziva pažnju i poštovanje. Nije ni čudo. Izgled i način funkcionisanja jedrenjaka su zadivljujući.
Brod „Jadran“ sadrži veliki broj jedara i konopaca. Ukupna dužina svih konopa je čak 12km.
Zanimljivo je da se kao u srednjem vijeku, svim konopima, jedrima i kormilom upravlja ručno, odnosno snagom mišića. Čak se i sidrima ovog velikog broda upravlja ručno. Glavna dva sidra pokreće 18 ljudi, a teška su po 1.050 kilograma. Preostala dva imaju po 300 i 150kg.
Školski brod Jadran je zvanično ratni brod, mada nikada nije bio opremljen ratnim naoružanjem. Postojala su dva topa, u periodu prije Drugog svjetskog rata, koja su služila protokolarno, u svrhu ispaljivanja konfeta.
Najznačajnija uloga od početka nastajanja jedrenjaka je uloga škole na jedrima. Pomorske vještine se najbolje mogu savladati na jedrenjaku, zbog čega su brodovi poput „Jadrana“ veoma značajni za obuku mladih pomoraca. Za Ratnu mornaricu Crne Gore, „Jadran“ ima veliku istorijsku i praktičnu vrijednost, zbog čega se današnji datum nikada ne zaboravlja.
Velika briga o brodu, njegov izgled koji izaziva pažnju i interesovanje, kao i doprinos u obrazovanju pomoraca ukazuju da će školski brod „Jadran“ još dugo opstati u Boki i ploviti Sredozemljem do velikih svjetskih luka.
Želimo da slavni brod “Jadran” uskoro doživi svoju prvu stogodišnjicu i da dugo zadržati epitet slavnog i najstarijeg broda u Mornarici i živog simbola Tivta i Boke Kotorske.
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Join the discussion
Pingback: Istražite brod za kojim se svi okreću: Dan otvorenih vrata na Jadranu | Share Montenegro