Herceg Novi – grad za koji kažu da ima dušu, ali i srce.
U subotu 6. aprila od 19 sati ugostiće humanitarca Arno Gujona, Francuza koji je svoj život posvetio pomažući drugima.
Arno Gujon je humanitarac koji je na ovim prostorima, ali i šire poznat po tome što pomaže ljudima sa Kosova i Metohije. Odrastao je u složnoj porodici, koja mu je pričala o našim krajavima. Tako je već odmalena, osjećao povezanost i radoznalost prema našem narodu, istoriji i geografiji.
Srce ga je više puta dovodilo i u Boku Kotorsku, koju je takođe zavolio i čijoj ljepoti se divi.
S obzirom da većina djece sa Kosova i Metohije nikada nije putovala na more, Arno je odlučio da djeca more upoznaju putem jednog od najljepših zaliva na svijetu. Odveo ih je baš u Boku Kotorsku.
Igalo je bilo prvi izbor za boravak i to u avgustu 2012.
Prema riječima Arno Gujona, prvi odlazak na plažu je bio poseban doživljaj.
„Bila je to prva velika radost tokom boravka, kako za djecu, tako i za pratioce. Za djecu, jer su prvi put u životu osjetili radost kupanja, a za nas, jer smo dijelili njihovu radost, koju su iskazivali veselim uzvicima i cikom. Sjećam se reakcije malog Miloša kada je, izlazeći iz vode, sav zadivljen doviknuo drugarima: „Pa ovo je slano!… Po dolasku u Herceg Novi, samo troje djece znalo je da pliva, a na povratku znali su svi“, priča on.
Osim plaža, mjesto obilazaka djece i organizatora su bili ostrva, gradovi, Lovćen, pa čak i Ostrog. Posjeta Luštici, odnosno Žanjicama i Mamuli dala je priliku da se djeca prvi put voze brodom.
Istraživali su po Luštici obale i takođe, prvi put vidjeli morske zvijezde, ježeve i krabe.
Nezaobilazni i prelijepi Kotor, takođe je bio grad koji su posjetili.
„Potom smo se zaputili da razgledamo Kotor i njegove veličanstvene bedeme, izvanredno očuvane i stavljene na listu svjetske baštine pod otkriljem Uneska. Posjetioci su upoznali Stari grad, Pomorski muzej, kao i crkvu Svetog Nikole. Divili su se isklesanom mletačkom lavu, svaki put kada su se susretali sa njim, a saznali su i da je Mletačka vladala Kotorom od 1420. do 1797″, priča on.
Ovo je bila prva posjeta Boki Kotorskoj. Uslijedilo je sljedećih sedam posjeta moru, od 2012. do 2018.
U 2018. izbor je bio ponovo grad u Boki – Tivat. Bila je to treća posjeta Tivtu. Godine 2018. grmljavina i velika kiša ih je dočekala, da bi, kao po običaju, u Boki brzo granulo Sunce i sve bilo zaboravljeno uz trčanje do plaže i plivanje.
Krstarenje Bokom, plivanje, ronjenje, šetnje…bile su redovne aktivnosti.
Osim po gradu, djeca su obilazila okolinu, kao što je Grahovo iznad Boke Kotorske, gdje su toplo dočekani od strane mještana, koji su spremili ručak i kolače za cijelu grupu. Pogled na divlju i divnu prirodu Crne Gore ih je sve ostavio bez teksta.
S obzirom da je plemeniti Arno Gujon Francuz, red je da se više zadržimo na vladavini Francuske u Boki Kotorskoj.
Francuzi su vladali Bokom od 1807. do 1813.
Bez obzira što je u toku francuske okupacije propalo skoro 350 naših brodova duge plovidbe, usljed stalne borbe na moru i mobilizacije brodova i mornara u tu svrhu, postojale su i pozitivne posljedice francuske okupacije.
Prema riječima profesora Predraga Kovačevića u knjizi Istorija bokeljskog pomorstva, „Francuzi su bili vrlo liberalni i tolerantni u vjerskom i nacionalnom pogledu, podupirali su poljoprivredu, a naročito maslinarstvo; pomagali su prosvetu u narodu, otvorili su pozorište i gimnaziju u Kotoru 1811. i konačno probili prometne ceste od mjesta do mjesta duž morske obale, a tako i vrlo dobar put od Kotora do Budve.“
Na brdu Ilinica iznad Herceg Novog izgrađen je spomenik francuskim vojnicima poginulim u Boki 1806. u doba Napoleonovih osvajanja.
Podigli su ga 1919. vojnici 126. odreda francuske Armije -Solunski ratnici koji su se ovdje našli nakon oslobođenja Crne Gore i Boke.
Arno Gujon će posjetiti Herceg Novi 6. aprila, kada će uz zanimljiv program da ispriča i svoju priču, koja obiluje emocijama i zanimljivostima.
Mjesto okupljanja je “Dvorana Park” u 19 sati.
Ispred ulaza u salu biće postavljene humanitarne kutije, u kojima možemo svojim doprinosom da budemo dio lijepe priče. Svako ko je u prilici može da ostavi finansijsku pomoć, koja će biti usmjerena na izgradnju staklenika za porodice sa Kosova i Metohije. Svaki staklenik košta 550 eura i označava sigurnost, sreću i hranu za prorodice za Kosova i Metohije.
Ko nije u mogućnosti da ostavi finansijska sredstva, svakako je pozvan da bude dio ove lijepe priče, poslije koje ćemo svi biti bogatiji za jedno vrijedno iskustvo.
Zbog toga, neka sve staze Boke vode na humanitarno veče u grad sa dušom!
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Join the discussion