Bokelj Niko Luković Boku Kotorsku naziva čudesnim dijelom prirode.
Takođe navodi da „kada sa pučine ulaziš u Boku, imaš osjećanje da stupaš u hram, kome je nebo jedini dostojan svod“.
Upravo za ovaj dio zemlje, između mora i hiljadumetarskih planina, borili su se mnogi narodi.
Kroz tlo Boke prolazili su Iliri, Grci, Rimljani, Vizantijci, Srbi, Mađari, Turci, Mlečani, Španci, Austrijanci, Rusi, Francuzi, Njemci, Italijani…svi sa željom da Boka bude baš njihova.
Borba za povlašćen pogled
Najstariji poznati narod Boke bili su Iliri. Oni su bili nastanjeni u najstarijem naselju Boke, u Rizonu, to jest današnjem Risnu.
U to vrijeme u Boki su takođe bili nastanjene grčke kolonije, kao i Rimljani, koji su konačno savladali Ilire 168. prije nove ere.
Rimljani su vladali Bokom sve do propasti Rimskog carsta 476. kada započinje vladavina Vizantije, koja traje oko 600 godina.
Boka je u sastavu srpske države Nemanjića od 1185. pa sve do njene propasti 1371.
Poslije Nemanića, Kotorom je vladao ugarsko-hrvatski kralj Ludovik, a zatim i Bosanski vladar Trvrtko I, poslije čije smrti (1391) Kotor postaje samostalna republika i to 30 godina.
Turci su već zauzeli Herceg Novi 1482. i zadržali se na teritoriji Novog i Risna do 1687. odnosno u Grblju do 1718.
Da ne bi imali istu sudbinu, Kotorani su se izborili za zaštitu od strane Mlečana, koji vladaju Kotorom od 1420. do 1797.
Poslije Mlečana, u upravi Boke smjenjivali su se Austrijanci, Rusi, Francuzi, zatim ponovo Austrijanci. Kratkotrajno je i Boka bila u sastavu Crne Gore (1813. i 1814.).
U Prvom i Drugom svjetskom ratu, tokom narodnooslobodilačkih borbi, veliki broj Bokelja su učestvovali u borbama za oslobođenje, među kojima su i brojni dali ono najvrijednije – svoj život.
Ideja o zajedničkoj državi Južnih Slovena je zaživjela već 1918. sa Kraljevinom Srba, Hrvata i Slovenaca, a zatim i kroz Jugoslaviju sve do početka devedesetih godina.
Narodi koji su vladali Bokom su prikazani na slici niže. Infografika je izvedena iz teksta knjige „Istorija bokeljskog pomorstva“, profesora Predraga Kovačevića.
Hronološki pregled naroda na tlu Boke Kotorske
Narodi koji su gazili tlo Boke, ostavili su u Zalivu svoje vrijedne zaostavštvine.
Pa tako na ovom prostoru možemo naći ilirske grobove, rimske novčiće, grčke nadgrobne spomenike i natpise, crkve vizantijskog doba, svetinje Nemanjića, turske tvrđave, špansku Španjolu (tvrđavu), mletačke građevine, francuski teatar, austro-ugarske puteve…
Bogata istorija iznjedrila je neprocjenjivo blago na ovom prostoru, koje zajedno sa prirodnim ljepotama daju posebnu vrijednost.
Vrijednost Boke je prepoznao UNESCO, „svijet“ dajući joj epitet jedne od najljepših destinacija, kao i brojni turisti, koji biraju baš Boku Kotorsku za svoj odmor.
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Naslovna fotofrafija: Xelanya
Join the discussion