More je velika ljubav. Međutim, more je i prepreka. Potrebno je na brz način doći od jedne obale na drugu. Tu su nam veliku pomoć pružili trajekti.
Najuži dio Boke zove se Verige. To je idealno mjesto da se prekrati putovanje Bokom. Upravo na tom mjestu saobraćaju trajekti, prevozeći ljude i automobile sa jedne obale na drugu.
Fotografija prolaza Verige https://sr.wikipedia.org
Lokalni naziv za trajekt je catara. Porijeklo naziva dolazi od prvog oblika trajekta, koji se zvao catara. Catara predstavlja dva čamca spojena platformom od dasaka.
Prvo su se prevozile kočije, a kasnije automobili. Među prvim automobilima koji su se prevezli catarom od Kamenara do Lepetana bio je kabriolet kralja Nikole.
Sve je počelo 1898.
Dva čamca su bila spojena drvenom platformom na kojoj se prevozila kočija. Na prvom obliku catare, nije bilo mjesta za konje koji su vukli kočije, već bi se konji zavezali za cataru i na taj način su preplivali moreuz.
Foto: Pomorski saobraćaj
Važno je napomenuti da su pokretanje ovog biznisa započeli mještani naselja Kamenara, Špiro Milošević i Špiro Sekulović, što je važno istaći i pohvaliti.
Oko 1920. braća Aranzulo nastavljaju biznis sa novim i jačim brodovima. Catara je unaprijeđena i na platformi se prevozilo više automobila u isto vrijeme.
Jadranska magistrala je izgrađena 1966. kada se javlja potreba, usljed povećanja saobraćaja, da se unaprijedi trajektni saobraćaj.
Na sajtu Pomorskog saobraćaja je navedeno da je „godine 1967. Jugoslovenska ratna mornarica ustupila jedan brod Komunalnom preduzeću Herceg Novi, na kojem su nužne i manje prepravke, kako bi se prilagodio potrebama trajektnog prevoza vozila i putnika, izvršene u Remontnom zavodu u Tivtu. Radi se o brodu pod imenom „Kamenari“. To je ujedno bilo i prvo značajno osavremenjavanje trajektne službe u moreuzu Verige.“
Nakon trajekta „Kamenari“, otkupljena su još dva vojna broda – „Lepetane“ i „Perast“.
1981. izgrađen je još jedan znatno veći trajekt po narudžbini, pod imenom „Igalo“.
Današnji izgled trajekta možete vidjeti na slici. Trajekt saobraća 24h, a polasci su prilagođeni saobraćajnoj frekvenciji. Vrijeme vožnje je od 10 do maksimalno 15 minuta.
Današnji izgled trajekta na liniji Kamenari – Lepetani (izvor Pixabay)
Zbog adekvatnog razvoja turizma, odnosno eliminisanja gužvi u saobraćaju, razvijen je projekat da se izgradi most preko Zaliva u Verigama. Prema projektu, ukupna dužina mosta je 981 m, od čega glavni raspon između pilona (od jedne obale do druge) bi iznosio 450 m.
Pogled na Verige i nada da most neće narušiti prelijep pogled na najuži dio zaliva
Prema projektu, most će biti visok 65 metara, što može biti asocijacija i uporedni element na doživljaj najveće dubine mora u Boki, koja iznosi oko 68 metara u Dražinom vrtu.
Izgradnja mosta će svakako biti jedan novi list istorije trajekta i prevoza putnika i automobila u Boki, ali se nadamo da će izvršioci projekta biti maksimalno obazrivi prema prirodi! Ljubiteljima i poštovaocima prirode je teško da zamisle da vide veliki most u Boki.
Do tada, uživajmo u vožnji trajektom. Baš tu vožnju mnogi turisti i mještani obožavaju – rashlađivanje na vjetru uz pogled na ljepote Zaliva. U svakom slučaju, kakav god da bude scenario, nešto ćemo dobiti, a nešto izgubiti!
Join the discussion