Jesen je za čitanje, a #ShareMontenegro i Staze Boke vam donose preporuku za pet knjiga koje će vam dočarati magiju zaliva. Ne zaboravite da učeći o Boki mi čuvamo planetu, jer svako daje doprinos čuvajući svoj kutak.
ISTORIJA BOKELJSKOG POMORSTVA – Predrag V. Kovačević
Knjiga nad knjigama za svakog Bokelja i ljubitelja Boke. Knjiga koju bi trebalo da posjeduje svaki stanovnik Boke u svom domu. To je knjiga koju vrijedi čitati iznova i prelistavati kao enciklopediju.
U knjizi je na zanimljiv način opisana prošlost Boke Kotorske sa akcentom na pomorstvo.
Glavne teme koje čine sadržaj knjige su: geografski položaj Boke, hronološki pregled Boke pod raznim upravama, pomorstvo Boke pod Nemanjićima, Herceg Novi u vrijeme vladavine Tvrtka, mletački i turski period, razvitak i uspon Perasta, Dobrote i Prčanja, pomorstvo pod Austrijom, razvoj lazareta u Boki, škole Boke, pomorski muzeji i arhive, tipovi bokeljskih jedrenjaka u prošlosti, itd.
Autor „Istorije bokeljskog pomorstva“ svojom biografijom dodatno potvrđuje kvalitet ove knjige.
Autor Predrag V. Kovačević je cijenjeni profesor engleskog jezika i šef katedre za strane jezike u Pomorskoj školi u Kotoru. Djetinjstvo je proveo u Carigradu, a otac mu je bio protojerej Srpske pravoslavne crkve. Upisao je Pravni fakultet u Beogradu, zatim je nakon dodjeljene stipendio prešao u Kembridž na studije ekonomskih nauka, a diplomirao je u Edinburgu. Za izuzetne radne zasluge tokom svog života dobio je više priznanja.
BOKA KOTORSKA – Don Niko Luković
Još jedna omiljena knjiga ljubitelja Boke. Malena skoro kao džepna knjiga može da se nađe u tašni i da učini boravak u prirodi ili vrijeme putovanja ili čekanja mnogo zanimljivijim.
Prvo izdanje knjige izdato je 1951.
2017. je izašlo reprint izdanje i na taj način je omogućeno da se ova dragocjena knjiga nađe u brojnim domovima Boke i šire.
Don Niko Luković je pisac čija su djela vječna. Sadržaj je veoma dragocjen, kojem se iznova vraćamo. Teme koje možete da nađete u knjizi su: geografija, prirodne ljepote, stanovništvo, klima, flora i fauna, privreda, istorisjki pregled, kao i znamenitosti naselja Boke – Herceg Novog, Savine, Veriga, Risna, Krivošija, Perasta, Dobrote, Kotora, Prčanja, Tivta, Prevlake, Luštice i Budve.
Don Niko Luković je bio poznat kao tih, dobar i uman čovjek. Teško je reći šta je sve bio tokom svog života, jer je bio jako vrijedan i predan zajednici i korisnom radu. Poznat je po tome da ljude nije dijelio po nacionalnosti uz isticanje Njegoševe rečenice „Brat je mio, bilo koje vjere bio“. Ukoliko bismo morali da napišemo njegove osnovne uloge, bio je: katolički sveštenik, prčanjski župnik, društveno-politički radnik, istoričar, ljubitelj i sakupljač umjetničkih djela i predmeta iz bokeljske prošlosti, pisac, itd.
USPOMENE IZ BOKE – Vladika Nikolaj Velimirović
Knjiga koja oduševljava i zadovoljava radoznala lica. Ljubitelji mora bi trebalo da pročitaju kako je jedan uzvišeni čovjek opisao susret sa svetinjom i morem. Njegov odnos sa morem je zapravo ono što mnogi od nas osjećaju, ali ne znaju da iskažu.
„Uspomene iz Boke“ su prva knjiga koju je Vladika Nikolaj napisao 1904. Tada je imao 24 godine.
Knjiga opisuje doživljaj Boke iz ugla Vladike. To je bio njegov prvi susret s Bokom, Savinom i Herceg Novim, gdje je upoznavao ljude, svetinje i prirodne ljepote ovog kraja. Bio je oduševljen ljudima, kulturom, običajima, vjerom, osjećajem za pripadnošću bez obzira na dugovojekovnu tuđinsku vlast. Kroz cijelu knjigu se prožima njegovo oduševljenje Bokom.
Knjiga najvećeg srpskog prosvetitelja, nakon Svetog Save, apsolutno zaslužuje da bude na ovoj listi. Vladika Nikolaj je pisac u punom smislu riječi. Njegove rečenice su posebne, jednostavne, a duboke…napisane iz duše, koje ne zastarijevaju. Bogato životno iskustvo, talenti i inteligencija oslikali su se u njegovim djelima. Završio je gimnaziju u Valjevu i Bogoslovski fakultet u Beogradu. Studirao je u Švajcarskoj, Njemačkoj, Engleskoj i Rusiji. Godine 1919. je izabran za Žičkog episkopa. Zbog njegovog ugleda i uticaja, Njemci su ga zatvorili i sproveli u logor Dahau. Nakon rata odlazi u Ameriku, gdje i umire 1958. Njegove mošti su prenešene u manastir Lelić kod Valjeva.
HERCEG NOVI: GRAD SA 100.001 STEPENICOM – Nikola Malović
Koliko knjiga ima koji opisuju samo jedan segment nekog grada i to baš stepenice? Herceg Novi ima privilegiju da je pisac Nikola Malović posvetio svoje vrijeme i uložio veliki trud da bi istražio brojne stepenice ovog kraja. Rezultat je „Herceg Novi – Grad sa 100.001 stepenicom“, djelo velike vrijednosti.
Cijela knjiga je posvećena stepenicama iz različitah kutaka Opštine Herceg Novi. Knjiga sadrži veliki broj fotografija i propratne opisne tekstove, zbog čega se svrstava u fotomonografije. Iako je obišao cijeli grad uzduž i poprijeko, na početku knjige je navedeno „I u obranom vinogradu nađe se groz neobran“. Grad stepenica ima toliko stepenica da je teško zabilježiti finalni spisak skalina.
Nikola Malović je pisac koji je iznjedrio brojna djela i radove posvećene Boki Kotorskoj. Možemo reći da je jedan od rijetkih pisaca koji je svoj talenat pisanja poklonio isključivo svom zavičaju. Rođen je u Kotoru, a živi u gradu pod Orjenom, u Herceg Novom. Posljedično Boku izdvaja kao najljepši kutak na planeti. Boka Kotorska je za njega povlašćenja geografija i iz nje je po njegovom mišljenju nemoguće otići zauvijek. Iz ljubavi prema zavičaju nastala su njegova brojna djela. Njegovi čitaoci se često hvale da su knjige Nikole Malović pročitali više puta.
MALI PIRAT – Anto Staničić
Lektira i knjiga iz djetinjstva mnogih od nas. Naočigled knjiga za djecu, zapravo je često u rukama odraslih. Anto Staničić je opisao avanturu na moru, gdje su glavni junaci stanovnici Boke Kotorske. Volio je da oživljava stare priče o moru, pomorcima, avanturama i njihovim doživljajima tokom plovidbe, koje je pronalazio u raznim knjigama i zapisima. Tako je i „Mali pirat“ oživljena priča iz jednog zapisa, koja je nastala iz sledeće dvije rečenice: „Jedrenjak su napali gusari, neke su pobili, a neke odveli u ropstvo. Čuvši za to, Bokelji su opremili jedrenjak i pošli u potjeru za gusarima, kako bi oslobodili svoje rođake.“ Upravo je to zanimljiva tema knjige „Mali pirat“.
Anto Staničić je rođen u Tivtu. Djetinjstvo je proveo u rodnom gradu, svakodnevno gledajući more i jedrenjake, igrajući se na obali. Ljubav prema moru su mu prenijeli njegovi djedovi Pero i Niko, koji su bili pomorci i koji su mu prenosili priče o Crvenom i Crnom moru, o Indiji i Dalekom istoku. Mnogo je čitao još kao dijete, zahvaljujući rođaku profesoru istorije koji je imao mnogo knjiga. Završio je srednju školu u Dubrovniku. Život ga je dalje vodio na kopno, ali more je uvijek nosio u duši.
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Join the discussion