Ozbiljniji razvoj vinogradarstva u Crnoj Gori, počeo je upravo u Boki, i to u Kotoru i Tivtu u 14 vijeku. Iz sačuvanih kotorskih spisa, može se zaključiti da je u to vrijeme vinogradarstvo bilo veoma razvijeno i da je imalo značajnu ulogu u životu stanovnika. Takođe, vinogradarstvo je bilo popularno u 18. i 19. vijeku, kada su postojali vlasnici zemljišta koji su imali i do 100.000 čokota vinove loze. Već u 20. vijeku sa razvojem industrije i brodogradnje, opada razvoj vinogradarstva u ovim krajevima.
Jedan od rijetkih (možda i jedinih) vinograda u Boki, nalazi se u Herceg Novom. Pored manastira Savina, ušuškani su vinogradi istoimene vinarije. Venecijanska mapa iz XVIII vijeka otkrila je da su se na ovom prostoru već nalazili vinogradi. To je ohrabrilo današnje vlasnike da podignu nove vinograde i tako je nastala vinarija Savina.
Vinogradi na Savini su okruženi bujnom vegetacijom, i često se iz različitih uglova Zaliva teško naziru, jer su se utopili u zeleno okruženje. Pogled na vinograde uz Manastir Savinu, a zatim nastavak pogleda na zaliv, daje poseban mir.
Maslinjaci i vinogradi pored manastira Savina
Zanimljiva je i priča o vinogradarstvu na poluostrvu Luštica, koje se nalazi preko puta vinograda Savina (tačnije preko mora).
Na Luštici je godinama, maslina bila osnova privređivanja. Osnovni nedostatak za uzgoj vinove loze je sušno zemljište i činjenica da ostrvo nema nijedan prirodan i živi izvor vode. Bez obzira na to, vinogradi su u prošlosti davali dobar prinos i to je podstaklo Luštičane da razviju vinogradarstvo i proizvode luštičko vino.
Čak su se krčili maslinjaci u korist vinove loze. Vina je bilo u velikim količinama, da se ono prosipalo zbog nedostatka sudova. Ovakvo stanje se zadržalo sve do kraja 19. vijeka, kada je započeto privredno propadanje poluostrva, a vinovu lozu je dodatno napala bolest i vinogradi su propali.
Pogled sa Savine na poluostrvo Lušticu i ulaz u zaliv
Bez obzira na stanje vinogradarstva na primorju, postoji nada u njegov ponovni razvoj.
Vinarija Savina je odličan primjer oživljavanja vinogradarstva u Boki. Pored vinove loze, ostali primorski motivi – mediteransko rastinje, masline, sunce, more, zaliv…daju dobru osnovu za razvoj vinskog turizma na primorju.
Ukoliko poznajete dodatne priče o vinogradima i druge vinograde na prostoru Boke, podijelite sa nama u komentaru.
Nastavite naše zajedničko istraživanje. 🙂
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Join the discussion