Sveti Tripun je poznat kao zaštitnik vinograda, vrtova i polja, ali i Kotora. Mošti sveca su stigle u Boku Kotorsku 809. godine, kada Kotor postaje njegovo stalno boravište.
U Katedrali Svetog Tripuna u Kotoru se nalazi većina moštiju sveca, međutim ostatak se nalazi u drugim crkvama širom svijeta, u Italiji, Grčkoj, Rusiji , Hrvatskoj, BiH, ali i u crkvi Svetog Petra i Pavla u Risnu.
Doktor Dubravka Preradović u svom tekstu „Vizantijski Kotor“ opisala je značaj dolaska ovog sveca u Boku: „Već na samom početku IX stoleća, jedan događaj trajno je obeležio istoriju i identitet Kotora. Godine 809. Kotorani su došli u posjed relikvija frigijskog mučenika Tripuna. Budući da u gradu, odnosno njegovoj okolini, nije bilo lokalnih ranohrišćanskih mučenika, koji bi za grad i njegove stanovnike posredovali kod Gospoda, Kotorani su svete mošti svog budućeg patrona i zaštitnika kupili.“
Dubravka dalje opisuje život sveca: „Sveti Tripun rođen je u selu imena Kampsada, u provinciji Apameja u Frigiji, na sjeverozapadu današnje Turske, oko 232. godine. Njegovi roditelji su bili Hrišćani i u tom su duhu odgojili i sina. Dječak je bio čuvar gusaka kome je Bog podario sposobnost da liječi i oslobađa duše zaposjednute demonima… Tripun je stradao sredinom III stoljeća, za vrijeme progona Hrišćana tokom vladavine imperatora Decija. Njegovo stradanje bilo je u Nikeji, gdje mu je nakon surovih mučenja odsječena glava, vjerovatno 2. februara 250. godine. U Kotoru se, međutim, prema tradiciji rimskog kalendara, kao dan Svetog Tripuna proslavlja 3. februar.“
Prema predanju, mošti Svetog Tripuna su iz Carigrada putovale ka Veneciji. Usljed oluje, mletački trgovci su se zaustavili na ulazu u Boku, u uvalu Rose. Rose su imale luku zaštićenu od južnih vjetrova, što je putnicima pružalo sigurnost tokom nevremena na pučini. Kotorani su saznali da Mlečani sa sobom imaju mošti iscjeljitelja.
Bogati građanin Kotora Andrija Saracenis i njegava žena otkupili su mošti sveca. Zanimljivo je, da je Saracenis, osim moštiju kupio i dva roba – Martina i Premarka, koje je nakon trgovine i oslobodio.
Mlečani su pristali na prodaju moštiju pod uslovom da se svecu sagradi dostojna crkva. Andrija Saracenis je uz pomoć gradskih plemića sagradio crkvu.
Crkva se nalazila na temeljima današnje Katedrale Svetog Tripuna koja je sagrađena 1.166. godine.
Od 809. godine pa sve do danas Sveti Tripun čuva Kotorane i njegove goste, nudeći mir i nadu svim poklonicima. Njegova skulptura, zajedno sa Bogorodicom i Svetim Bernandom (uvodna fotografija), nalazi se na samom ulazu u grad, u prolazu Zapadnih vrata, nudeći već na početku spokoj i obećanje, prije dolaska do same veličanstvene katedrale.
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Join the discussion
Mosti Svetog Tripuna su Mlecani nosili iz Carigrada za Veneciju ..
Zbog oluje brod se zaustavio na ulazu u Boku u uvali Rose
Bogati građanin Kotora Andrija Saracenis i njegava žena otkupili su mošti sveca.
Od 809. godine pa sve do danas Sveti Tripun čuva Kotorane i njegove goste.
Hvala lepo…