Sušičko jezero ovog proljeća i ljeta više nego ikad bio je motiv na fotografijama naših pratilaca. Kako i neće kada je kao naslikano. A i nema ga uvijek, pa su mnogi od vas požurili da ga slikaju dok ne presuši 🙂
Posjetioci najčešće stižu do njega u okviru ture Durmitorski prsten.
Do njega se zaista vrijedi spustiti, pomalo i pomučiti, jer je jedinstveni dragulj cijelog durmitorskog kraja i sjevera Crne Gore.
Plijeni i privlači turiste iz cijelog svijeta svojom ljepotom, ali i neobičnim fenomenom. Naime, ono što je vjerovatno mnogima od vas i poznato jeste da je to periodično jezero – ono se pojavljuje u određenom periodu tokom godine, odnosno uglavnom početkom proljeća kada se voda sa Velikog Škrčkog jezera odliva dalje vodopadom Skakala gradeći rijeku Sušicu koja dalje puni Sušičko jezero.
Ono se nalazi u proširenom dijelu kanjona rijeke Sušice na nadmorskoj visini od 1140 mnm.
Kako su nam objasnili iz Parka prirode Piva, kada je nivo vode najviši, jezero je dužine od 350 do 450 metara dok mu maksimalna širina iznosi do 200 metara a dubina od 4 do 5 metara.
Sušičko jezero se uglavnom zadržava do juna mjeseca, a nekada i kraće, međutim, ove godine je zbog velike količine snijega koja je pala tokom zime i zadržava se još uvijek, ono i dalje postojeće i biće sigurno još neko vrijeme.
Zato eto razloga više da ga što prije posjetite.
Kako doći?
Najlakši put da se do jezera dođe iz pravca Plužina je asfaltnim putem dužine 30-ak km, preko Trse, Milogore i Nedajnog (gdje je i granica Parka prirode Piva i Nacionalnog Parka Durmitor).
Posjetite ga svakako i kao dio ture Durmitorski prsten, koju morate probati. I ponesite hranu i piće sa sobom.
A prije odlaska na jezero, ekipa ljudi iz Parka prirode Piva otkriva nam i jednu zanimljivu informaciju.
Malo ko zna podatak da se 18% teritorije Nacionalnog Parka Durmitor prostire na teritoriji opštine Plužine, i da granica između opština Plužine i Žabljak prolazi upravo sredinom Sušičkog jezera.
Ostala je priča da je ranije nakon što jezero presuši ostane prostor bogat travom, pa su polovinu tog prostora kosili poljoprivrednici iz Pive, a drugu polovinu oni sa Žabljaka. Nama se sviđa ova podjela posla 🙂
Naslovna fotografija: Svetlimnocu
Join the discussion