“Želio sam da odbacim pogrešnu ideju da je kampovanje samo šator koji prokišnjava i insekti koji vas grizu” – rekao je Jonathan Knight, autor knjige Cool Camping i time objasnio suštinu glampinga.
Glamping, tj. “glamorous camping” jeste novi trend u turizmu ali ideja je zapravo veoma stara. Na ovaj način su “kampovali” kraljevi i carevi starog vijeka na svojim pohodima, kada su ta putovanja bila spora, a kraljevska tanana priroda zahtijevala maksimalan luksuz.
Glamurozni kamping je novi način da turisti željni boravka u prirodi iskuse kampovanje, ali bez odricanja od luksuza. Ideja po kojoj se treba stopiti s prirodom, ali se ne lišiti raskoši.
Vjerovatno ste pomislili da ovo sve ne možete doživjeti u Crnoj Gori? Varate se!
Share Montenegro vam predstavlja OK ‘’Koral’’ glamping centar koji je otvoren 2016.
Nalazi se na Pivskom i u blizini Skadarskog jezera. Tokom šest godina svojim gostima pružaju sasvim drugačiji model odmora i povezivanja sa prelijepom crnogorskom prirodom.
Kako su nam na početku razgovora rekli naši domaćini, glamping je i dalje nov pojam u Crnoj Gori, ali sve više ljudi im se javlja da ga probaju.
“U našem prostoru se pod glampingom podrazumijeva korišćenje prostranog šatora od prirodnog materijala umirujuće boje, koji ima inventarske i higijenske karakteristike hotelske sobe. Pod ovim se ne podrazumijeva ambijentalna sterilnost hotela jer se šatori nalaze u prirodi sa svom njenom svježinom, mirisima i zvucima. Gosti glampinga imaju pristup privatnom toaletu s tušem na maloj udaljenosti od šatora. U cijenu su uključeni doručak i večera pripremljeni mahom od sastojaka proizvedenih u našoj organskoj bašti, piće i osvježenje tokom dana. Cijene se kreću od 65 e za jednu, pa do 164 e za 5 osoba. Cijene se mogu modifikovati u zavisnosti od perioda godine i broja ljudi”, navode iz Glamping centra.
Kako poručuju, stav o godišnjim odmorima je individualna stvar, ali uvijek treba imati na umu da se prirodi moramo prilagoditi potpuno ako već želimo da provodimo vrijeme u njoj.
“Nagrada za to je potpuno opuštanje nakon koje slijedi i radost, a i cijeli proces ide u prilog zdravom načinu života. Ukoliko imamo očekivanja koja nisu u skladu sa kampovanjem, bilo ono –glam- ili ne, znači da još nismo spremni za ovakav vid odmora”, navode naši sagovornici.
Cilj glampinga je uspostavljanje balansa prirode i čovjeka koji je dio nje bez obzira na njegovo otuđenje.
“Da ne bismo samo uzimali globalni sistem za glavnog krivca tog otuđenja, pokušavamo da uradimo ono što je do nas – a to je da na lijepom mjestu pružimo posjetiocu mogućnost zadovoljenja prirodnih čula kao i onih poriva svojstvenih samo njemu – duhovno ispunjenje kroz umjetnost ili druge vidove ‘aktivnosti’, socijalizaciju sa drugima koji imaju slične afinitete. Imali smo priliku da ugostimo 75 studenata biologije koji su 10 dana istraživali ekosistem Skadarskog jezera – kampovali su u Koralu, veliki broj umjetnika prezentovali su baš ovdje svoj rad, ugostili smo psihoterapeute, sportiste itd”, navode naši domaćini.
Sezona u Koralu traje pola godine. Za to vrijeme možete probati na primjer kajak, kanu na Skadarskom i Pivskom jezeru ili hiking, brodske ture, pecanje i mnogo drugih aktivnosti.
Ako se odlučite baš ovdje da odmorite hranićete se zdravo, odnosno proizvodima iz bašte.
“Hranu uzgajamo uvijek s ljubavlju i zdravo. Ona je možda najbitniji dio cijele priče stoga se trudimo da bude ukusna, zdrava i da bude mali prilog umjetnosti”, kažu našu sagovornici.
Sezona u kampovima počinje upravo tokom prvih dana maja.
“Gosti su većinom iz zapadne Evrope, imamo povratnike, ali nam najčešće dolaze prijatelji i rodbina ranijih gostiju. Veliki broj gostiju boravak u Koralu završi riječima “Ovo je najljepši kamp u kojem sam ikada bio’’, i zaista sa mnogima ostanemo veliki prijatelji”, zaključuju naši domaćini.
Ove i sve druge informacije o glampingu u Crnoj Gori možete pronaći i na sajtu www.okkoral.me .
Foto: Ok Koral, Montenegro Glamping Team
Join the discussion