Tivat se i 2024. godine našao među destinacijama čija je priča prepoznata kao inspirativna za unaprjeđenje održivog razvoja turizma, “Green Destinations Top 100”.
Turistička organizacija Tivta je 2024. godine aplicirala sa pričom “Manje je više”, odnosno “Uklanjanje bilborda u Tivtu” kao primjer dobre prakse i time je prepoznat među 100 najboljih priča odnosno “Sustainable – Good Practice Story”.
Deseto izdanje Top 100 takmičenja prikazuje izuzetne priče iz različitih zemalja, a svaka od njih svjedoči o inovativnim i učinkovitim praksama održivog turizma, tog grada kao tzv. zelene destinacije, kazala je direktorica TO Tivat, Nina Lakičević za Boka News.
Green Destinations najveća je svjetska mreža destinacija posvećenih održivosti. Njihov cilj je podržati destinacije u poboljšanju kvaliteta i održivosti na temelju UN-ovih ciljeva održivog razvoja i globalno dogovorenih načela.
Tivat je prva destinacija u Crnoj Gori koja je pristupila Green Destinations organizaciji, a već treći put Tivat je uvršten u primjere dobre prakse TOP 100 kao inspirativni primjer drugima od turističkih stručnjaka do putnika. Ovaj uspjeh naglašava značaj održivih turističkih praksi koje turističke destinacije uvode kako bi očuvale prirodne ljepote i kulturnu baštinu, dok istovremeno osiguravaju dugoročni razvoj turizma.
“Tivat ide ka tome da bude održiva destinacija i to treba da promovišemo. Mislim da su bilbordi bili nešto od čega je trebalo početi i što je trebalo ukloniti. Taj projekat je nagrađen. Mi smo sad već prošle godine u novembru imali edukativnu radionicu Tourism Think Tank, odnosno konferenciju gdje se upravo razgovaralo o održivim praksama, koliko je važna edukacija, koliko je važno da ljudi shvate značaj održivog turizma, jer danas je konkurencija jaka i treba da zadovoljite neke standarde ukoliko želite da turista dobro ocjeni destinaciju i da se jednog dana ponovo vrati u grad” – kaže Lakičević..
Lakičević poručuje da povratak prirodi, zdrav način življenja i turizam se razvijaju do te mjere da nije dovoljno samo sunce i more.
“Definitivno, turisti sve više traže da budu dio nečega da imaju taj neki osjećaj ličnog doživljaja, užitka s druge strane da jedan grad koliko god da ide ka razvoju i luksuzu ne smijem da zaboravi svoju tradiciju. Radili smo na tome i moram da se zahvalim zaista komisiji koja je predana u tome da se projekti valorizacije kulturne baštine nastave i da naša Turistička organizacija sva ona sredstva koja po zakonu treba da izdvoji uloži na takve projekte, jer ukoliko želite da govorite o značaju jednog grada ne smijete zaboraviti koliko je važna kultura i nasleđe. Drago mi je da je naša komisija predana, prije svega gospođa Maja Marović koja se zaista trudi da radi na tome da sve te projekte plasira na pravi način i da sredstva koje imamo opredijeli najkorisnije jer to je nešto što je naš turistički proizvod”- ističe Lakičević.
Imate li podatak koliko je prosječno zadržavanje turista?
“Nažalost broj se smanjio ranije je to bilo oko 13-14 noćenja mislim da su tome doprinosili gosti koji su bili iz Rusije jer njima je možda bilo lakše kad već prevali toliki put da ostanu duže, sad se taj trend smanjio na 8,3 noćenja. Cijeli trend je da turisti se u jednom gradu zadrže 3 ili 4 dana, da im je to baza i da obilaze ostale gradove u okruženju”, kazala je Nina Lakičević, direktorica TO Tivat.
Join the discussion