Uzimajući u obzir informacije renomiranih institucija o krizi koja pogađa cijeli svijet, a pogotovo sektor turizma i putovanja i neizvjesnost oko dužine trajanja ove situacije, Turistička organizacija Tivat je pripremila set preporuka i sugestija za turističku privredu kako bi se pripremili za period nakon oporavka i kako bi u nekoj mjeri smanjili uticaj koronavirusa na svoje poslovanje.
Svjetska turistička organizacija ističe da sektor turizma i putovanja koji je najviše pogođen ovom krizom takođe ima potencijal da se brzo oporavi i ponovo bude ključni dio nacionalnih ekonomija i šire agende održivog razvoja.
“Ova kriza može pružiti i šansu da oblikujemo sektor turizma da nastavi, ne samo rast kao prethodnih godina, nego da raste i razvija se još bolje, sa prioritetom na inkluzivnosti, održivosti i odgovornosti. Nadalje, u budućnosti posebnu pažnju treba posvetiti održivom razvoju i promociji održivosti na svim nivoima. UNWTO predlaže da ovaj period iskoristimo za bolju pripremu za naredni period” – navodi se u saooštenju.
Turisti u ovom trenutku žele više fleksibilnosti. S tim u vezi Turistička organizacija Tivat predlaže set preporuka za predstavnike turističke privrede:
1. Usvojite fleksibilniju politiku otkazivanja. Razumljivo je da su turisti, što se tiče njihovih rezervacija, u ovom trenutku nesigurni. Ako trenutno nemate baš fleksibilnu politiku otkazivanja razmislite o promjeni. Mnogi turisti će to cijeniti i zbog samog osjećaja sigurnosti, a istovremeno time možete uticati i na neke nove rezervacije.
2. Razmotrite mogućnost da ponudite vaučere za otkazane bukinge koji će biti validni do kraja 2020. kako biste povećali potražnju i podržali svoje goste.
3. Budite fleksibilni prema onima koji žele da otkažu već rezervisane aranžmane.
4. Predložite pomjeranje rezervacija.
5. Iskoristite vrijeme i budite u kontaktu sa svojim poslovnim partnerima i gostima.
6. Informišite zaposlene o dostupnim besplatnim online treninzima koje bi pratili u ovom periodu i time razvili neke nove vještine. Predlog nekih od stranica: Brighttalk, Futurelearn, The waiters academy (za restorane), Shetrades itd.
7. Pratite dešavanja na međunarodnom tržištu i preporuke Svjetske turističke organizacije (UNWTO), Svjetskog savjeta za turizam i putovanja (WTTC), airbnb.com, booking.com idr. Svjetska turistička organizacija je učinila dostupnim sve svoje publikacije. UNWTO Online Academy.
8. Predstavnicima turističke privrede koji su u svom poslovanju fokusirani na poslovne goste (MICE turizam) preporučujemo webinare i informacije Medjunarodnog udruženja kongresa i konvencija ICCA (www.iccaworld.org), kao i Society for Incentive Travel Excellence SITE (www.siteglobal.com).
9. Komunicirajte transparentno kako biste povratili povjerenje turistima da ponovo započnu putovanja čim im to omogući zdravstvena situacija.
10. Uključite se u osmišljavanje posebnih promocija za tržišta koje imaju tendenciju bržeg povratka, regionalno, domaće tržište, tržište Rusije.
11. Očekuje se da će domaći i regionalni turisti biti među prvima koji će ponovo putovati. Razmislite o konkurentnijim cijenama, promociji dužih boravaka i dodatne popuste za duži boravak (za 7 i više dana) jer će prema nekim predviđanjima turisti nakon krize prije birati duže boravke u odnosu na nekoliko kraćih putovanja tokom godine.
12. Razmislite o posebnim akcijama za period postsezone 2020.
13. Iskoristite društvene mreže i vaše portale kako biste redovno informisali pratioce o sadržajima, vašim aktivnostima i situaciji u Tivtu.
14. U periodu nakon okončanja krize vjerujemo da će turisti biti posebno osjetljivi na čistoću. Na svojim informativnim kanalima pružite dodatne informacije o tome, u privatnom smještaju obezbijediti dovoljno sredstava za čišćenje i dezinfekciju prostora.
15. Radite na pripremi plana oporavka.
16. I na kraju ostanite doma i budite zdravi.
Kao što u ovoj situaciji globalne pandemije moramo zajednički djelovati, biti jedinstveni i poštovati mjere kako bi zaustavili širenje virusa, tako i u periodu nakon okončanja krize moramo udružiti aktivnosti i napore da nastavimo sa pozicioniranjem Tivta na mapi prestižnih turističkih destinacija, ističu iz tivatske TO.
Sektor turizma i putovanja iako najviše pogodjen ovom krizom ima tendenciju i brzog oporavka što će uticati na ekonomiju cijele destinacije u kojoj je turizam prioretetna privredna grana.
“U realizaciji ovog cilja očekujemo podršku sa nacionalnog nivoa i u dijelu podsticaja za turističku privredu i brzog djelovanja nakon okončanja krize kroz promociju i diversifikaciju tržišta i proizvoda, kao i podsticaja za razvoj novih proizvoda koji bi uključili male preduzetnike i domaćinstva, jer adekvatna ponuda, transparentna komunikacija i intenzivna promocija nakon okončanja krize je ono što će najviše uticati na povratak turista destinaciji” – zaključuje se u saopštenju.
Join the discussion