Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore organizovalo je radionicu sa učenicima nekoliko lokalnih škola koje gravitiraju prostoru NP Skadarsko jezero, povodom obilježavanja Drugog februara – Svjetskog dana vlažnih staništa.
„Radionica je obuhvatila jednočasovnu vožnju brodom uz močvarni dio Skadarskog jezera. Učenici su imali priliku da posmatraju ptice močvarice i prezentuju istraživački rad o vrijednostima ovog vlažnog staništa. Oni su, ujedno, i učesnici edukativnog programa „Mladi čuvari parka“ koji istražuju prirodne i kulturno istorijske zanimljivosti nacionalnog parka u čijem neposrednom okruženju žive,“ kazala je Marijana Živaljević Roganović stručna saradnica za edukaciju u JPNPCG.
Tema ovogodišnjeg Dana vlažnih područja je „Akcija za vlažna područja – za lјude i prirodu“ (Wetlands Action for People and Nature) kojom se ističe važnost aktivnog pristupa zaštiti prirode u cilju očuvanja i održivog korišćenja močvara za lјude i planetarno zdravlјe.
Skadarsko jezero je zaštićeno kao nacionalni park od 1983. i wetland (močvarno područje) od međunarodnog značaja (Ramsar sajt), od 1995.
Predstavlja tipično (sub)mediteransko jezersko/močvarno područje velikog specijskog biodiverziteta, veoma značajno kao odmaralište i zimovalište mnogih migratornih vrsta ptica ili stalno utočište za mnoge globalno ugrožene vrste.
NP Skadarsko jezero se razlikuje od drugih zaštićenih područja u Crnoj Gori, a i šire, posebnim limnološkom karakteristikama, sa izuzetno raznovrsnom algoflorom i bogatom ornitofaunom i ihtiofaunom. Na ovom jedinstvenom prostoru jezera, dominiraju slatkovodni i močvarni ekosistemi. Dalmatinski pelikan (Pelicanus crispus), rijetka i ugrožena vrsta u Evropi, zaštitni je znak Jezera i Parka.
Na međunarodnoj listi RAMSAR područja, kada je riječ o Crnoj Gori, upisani su: Nacionalni park Skadarsko jezero, Tivatska solila i Park prirode Ulcinjska Solana.
Ramsarska konvencija ili Konvencija o vlažnim područjima usvojena je u iranskom gradu Ramsaru, 2. februara 1971. godine i predstavlja sporazum između država koji obezbjeđuje okvir međunarodne saradnje za očuvanje i mudro korišćenje vlažnih staništa i njihovih resursa.
Svjetski dan vlažnih staništa obilježava se od 2. februara 1997, a vladine institucije, nevladine organizacije i grupe građana na svim nivoima zajednice organizuju akcije u cilju podizanja svijesti javnosti o vrijednostima vlažnih staništa i Ramsarske konvencije.
Močvarna područja imaju neprocjenjivu vrijednost za život i ekonomski razvoj Planete. Izuzetno su važna jer predstavljaju prirodne prečišćavače vodenih ekosistema i funkcionišu kao efikasan sistem zaštite od poplava i ublažavanja posljedica od klimatskih promjena.
Join the discussion