Zvanično jedan od deset najljepših zaliva svijeta, prepun je uvala, špilja, tjesnaca i prolaza, a bogato kulturno naslijeđe gradića načičkanih uz obalu vraća u neka ljepša, romantična vremena.
Turiste posebno fasciniraju visoke planine tik uz more i bokeljski običaji. Atmosfera Boke opisana je i oslikana mnogo puta; Sve je tako mirno, a napeto, prepuno kontasta i detalja.
Poseban ukras zaliva su ostrva, njih sedam. Share Montenegro vas pričom vodi na ovo neobično putovanje, a vi iskoristite prvu priliku da krstarite zalivom i otkrijete tajnu sedam ostrva Boke Kotorske.
Lastavica/Mamula
Foto: Ese Japan
Ostrvo na samom ulazu u Bokokotorski zaliv oduvijek je predstavljalo strateški važnu tačku odbrane.
Tvrđava Mamula, koja dominira ostrvom, sagrađena je 1853. kako bi onemogućila ulazak Francuza u Boku. Od tada, nekadašnja “Lastavica” nosi naziv po Lazaru Mamuli, austrougarskom generalu i baronu zaslužnom za izgradnju ove neobične tvrđave.
Odbrambeni topovi dobro zamišljene morske tvrđave nisu nikad upotrijebljeni. Ostrvo je imalo drugačiju sudbinu, bolnu i mračnu. Tvrđava je u oba svjetska rata korištena kao zloglasni logor. Ukoliko niste, pogledajte film iz 1959. “Kampo Mamula”.
Danas, švajcarska kompanija Orascom pretvara Mamulu u jedinstveni hotel. Tvrđava će, nakon rekonstrukcije postati memorijalni muzej otvoren za posjete.
Vavedenje/Mali Žanjic/Mala Gospa
Foto: Media.rs
Malo kameno ostrvo (površine svega 700 m2) nalazi se u blizini popularne plaže Žanjice, pa je vremenom ostao u narodu i naziv Mali Žanjic.
Da li ste znali da u Bokokotorskom zalivu postoji čak 180 manastira, crkvi i hramova pa ga s pravom zovu još i Zaliv Svetaca?
Na ovom ostrvu se nalazi manastirski kompleks Vavedenja presvete Bogorodice star “samo” šest vjekova. Opasan je odbrambenim zidinama i nudi najljepši pogled na Bokokotorski zaliv. Manastir je bio stalno nastanjen do 18. vijeka, a onda prepušten zubu vremena. Obnovljen je 2002. i na njemu sada živi monah.
Ostrvo cvijeća/Miholjska Prevlaka/Sveti Arhangel Mihailo
Foto: way to Monte
Ostrvce u Tivatskom zalivu udaljeno je od Tivta 6 km. Do njega možete doći autom ili šetnjom jer je povezano sa kopnom. Zbog mirnog mora i predivne plaže dugačke 1200 m, ostrvo ima veliki turistički potencijal.
Zapravo, nekada je tu bilo odmaralište Poljoprivrednog kombinata iz Beograda. Raniji naziv, Sveti Arhangel Mihailo, potiče od istoimenog manastira koji se nalazi na ostrvu. Sagrađen je u VI vijeku, a tu je stolovao i pravoslavni mitropolit zemlje.
Starost crkve upućuje i na bogatu istoriju ostrva. O tome svjedoče i arheološke iskopine – kamene sjekire iz bronzanog doba, posuđe i novac iz Rimskog doba, kao i grčki proizvodi koji se povezuju sa periodom ilirskih plemena.
Ostrvo Sveti Marko/Stradioti
Foto: Tijana V, Instagram
Nekada atraktivno turističko naselje u vlasništvu francuskog kluba Mediteranee, krije zanimljive legende.
Naime, ovo ostrvo je nosilo naziv Sveti Gavrilo, po istoimenoj crkvi. Grčki bogovi su ga poklonili hrabrim ratnicima kao nagradu za pobjede u borbama. Iscrpljeni bitkama, grčki vojnici su došli na ostrvo da se odmore i zaliječe rane. Zadivljeni ljepotom, zavjetovali su se da više nikada neće učiniti nešto loše, osim iz odbrane.
U to ime su zasadili maslinu, iz koje je kasnije iznikao čitav maslinjak. Poslije izvjesnog vremena, prekršili su zavjet, što je razljutilo njihove bogove te poslaše oluju na ostrvo, a na preživjele brodolomnike bolest, od koje su svi umrli.
Poslije svega, na ostrvu je ostao samo veličanstveni maslinjak.
Ostrvo Gospa od Milosti
Foto: Way to Monte
Čest motiv na slikama i razglednicama. Naziv ostrva potiče od crkve Gospe od Milosti koja se nalazi na njemu, ali se u narodu često naziva Školj ili Otok.
Sama crkva sa zvonikom i samostanom predstavlja jedno od najljepših zdanja katoličke vjerske zajednice u Boki. Potiče iz 15. vijeka, a u njoj se čuva dragocjeni drveni kip Bogorodice.
Ostrvo Sveti Đorđe
Foto: way to Monte
Slikovito ostrvo nadomak Perasta, izgleda pomalo mračno i misteriozno. Uostalom, zovu ga “ostrvo mrtvih”.
Tomislav Grgurević piše da se nalazi tačno u geografskoj sredini Bokokotorskog zaliva. To je, kaže predanje, upravo Bog htio da tako bude.
Crkva Sveti Đorđe najstariji je peraški vjerski objekat u kojem je, u ranom Srednjem vijeku, postojala ugledna benegdiktinska opatija. U službenim dokumentima, crkva se prvi put pominje 1166. Sveti Đorđe se smatrao za sveca zaštitnika Kotora sve do donošenja mošti svetog Tripuna.
U velikom zemljotresu 1667. crkva je stradala, a ispod njenih ruševina život je izgubilo 28 Peraštana.
Ostrvo krije mnoge legende i istinite dirljive priče. Jedna od njih je ona o ostrvskom Romeu i Juliji koju možete pročitati ovdje.
Gospa od Škrpjela
Foto: way to Monte
Najpoznatije i najatraktivnije ostrvo u Boki svakako je čuvena Gospa. Za razliku od susjednog Svetog Đorđa, Gospa od Škrpjela je vještačko ostrvo.
Priču ste čuli već hiljadu puta. Prema predanju, dva brata su 22. jula pronašla sliku Gospe, a Peraštani su odlučili da na tom mestu sagrade hram Bogorodici. Oko hridi je nasuto kamenje i sagrađena je mala kapela.
Vjekovima su mještani na tom mjestu nasipali kamenje i potapali oronule barke, pa je ostrvo zauzimalo sve veću površinu. Današnja crkva Gospa od Škrpjela podignuta je 1630.
Pomorci su ovdje ostavljali srebrne pločice, vjerujući da će ih Gospa štititi. Tu je i muzej sa bogatom zbirkom arheoloških pronalazaka, slika i rukotvorina koje su vjernici ostavljali iz zahvalnosti za ispunjenje molitvi Gospi od Škrpjela.
Share Montenegro, Way to Monte, Media.rs, Putuj sigurno
Naslovna fotografija: Flickr
Join the discussion