‘Śednik uz tikvanik‘ – autentična i ukusna manifestacija u čast specijaliteta od tikve (bundeve), održaće se u nedjelju, 8.decembra u 19:30h u hotelu Korali u Sutomoru. Osim spičanskih pita od bundeve, biće tu i priganica, lokuma, roštula, japraka, kuglofa…
Grupa entuzijasta koja stoji iza organizacije ovog sjednika, NVU Nehaj, poziva sve domaćice da naprave tikvanik i učestvuju u izboru najukusnijeg. Potrudili su se da i nagrade ove godine budu primamljive.
Tako će domaćica koja osvoji prvo mjesto dobiti vikend na Žabljaku, dok će drugoplasirana i trećeplasirana dobiti simboličan iznos novca.
Cilj je viši – promocija bogatog kulturnog naslijeđa spičanskog kraja. Ovo je četvrta godina po redu da se na sjedniku, uz degustaciju pite od bundeve, upoznajemo sa interesantnim pričama iz Spiča.
Foto: NVU “Nehaj”
Spič je kruna barske multikulturalnosti i međuvjerskog sklada, a suživot različitih vrijednosti koje krase ovaj biser crnogorske obale oslikava se u postojanju danas četiri, a nekada čak dvanaest dvooltarskih crkvi, piše Portal Analitika.
A što je zapravo „tikvanik“? Prema riječima Spičanke, jednog od glavnih „krivaca“ što spičansku tradiciju, sa akcentom na jedinstveni dijalekt, ne pušta da potone u zaborav, gđe Tanje Nilović, tikvanik je delicija karakteristična za sutomorski kraj.
„Tikva, i to isključivo „saraćinka“ (naziv potiče od zajedničkog imena za narode islamske vjeroispovjesti) se izgrata grebačom, dok se u nedostatku grebača može isjeckati na kockice, nakon čega se opriga na malo ulja. U pleh se pospe kolomboćevoga brašna i sipa smjesa. Tikva, kad se opriga pušti vodu, i u to da se doda oriza i cukra, što čini smjesu. Preko smjese, umutiti malo brašna, vode i ulja, malo gušće nego za palačinke. Tanka korica se napravi i stavi da se peče, nakon čega se smanji temperatura. Nikako se ne smije prepeći, a odmjer oriza zavisi od količine tečnosti koju tikva pušti“- otkrila je kulinarsku tajnu ova vrsna domačica za Portal Analitiku.
Dođite i uvjerite se sami!
Join the discussion