Često se pitamo u posljednje vrijeme – da li baš sve moramo da kupujemo?
Većinu toga možemo napraviti i sami, podsjećaju nas domaći proizvođači. Oni su oduvijek bili tu, ali smo sada počeli više da ih cijenimo. U sijenci globalne industrije, godinama vode tihu borbu sa neravnopravnim protivnikom. Možda je ovo njihovih pet minuta?
Zato vas, nakon priče o Tivćaninu koji pravi amfore koje izgledaju kao da su upravo izvađene iz mora, vodimo južnije, u Bar.
Olja Fatić je prava osoba za razgovor o ovim temama jer je predsjednica nevladinog udruženja Klaster turizma i kreativne industrije Bara. Ona je mama dvoje djece, ali i žena preduzetnica. Neko ko istinski vjeruje u autentičnost, istoriju, umjetnost. No, krenimo redom.
“Ljubav prema ručnom radu sam naslijedila od majke koja spretno plete, veze i hekla. Svoje prve korake sam napravila uz nju, a 2009. sam savladala osnove dekupaža i mix medija tehnike i marljivo vježbala godinu dana. Nakon toga, počela sam da izlažem na ljetnjim sajmovima. Nikada neću zaboraviti svoj prvi prodati proizvod – futrola za naočare i držač za ključeve sa motivom lavande. Nakon prodaje i razgovora sa kupcem mojoj sreći nije bilo kraja. Inače, po profesiji sam ekonomista i već 18 godina radim u službi računovodstva i finansija Kulturnog centra Bar” – kaže Olja na početku razgovora za portal #ShareMontenegro.
Svoj brend O.Kreacija pokrenula je 2009. osnivajući NVO Edukativni centar Bar, o čijem smo radu već pisali kroz razna dešavanja, poput festivala “Barske proljećne radosti” ili večeri “Oživimo žuku” koje su organizovali u saradnji sa drugim nevladinim organizacijama.
“Učestvujemo u organizaciji Sajma primijenjenih umjetnosti kog već deset godina realizuju BSC Bar i Kulturni centar. BSC centar je prošle godine izradio i publikaciju “Stari zanati u funkciji izrade suvenira” gdje su članovi Klastera predstavili svoj rad. U okviru festivala “Barski ljetopis” i dana “Novogodišnje čarolije” vodila sam i dječije kreativne radionice. Volim rad sa mališanima” – kaže predsjednica Klastera turizma i kreativne industrije Bara, koji značajno podstiče ovu vrstu djelatnosti.
Klaster, prije svega, olakšava komunikaciju sa nadležnim službama, odnosno organizaciju događaja poput izložbi i festivala. S druge strane, kreativci doprinose turističkoj ponudi grada. Taj most neophodne saradnje čini srž ovog udruženja.
“Za dvije godine organizovali smo 32 izlaganja za doček kruzera i tako ugostili preko 50.000 turista, Takođe, tu je i 10-tak noćnih izlaganja za ostale posjetioce barske rivijere” – kaže Olja ističući da autentični suveniri, osim što edukuju turiste o lokalnim vrijednostima kroz tradiciju i umjetnost, značajno doprinose jačanju ekonomije.
Znamo šta ste pomislili gledajući njene radove – tako podsjećaju na Bar. To je i suština ručnog rada, zar ne?
“Bar je moja vječita inspiracija – njegova raznolikost od mora, preko planina pa do jezera je fascinantna. Bogato kulturno i prirodno nasleđe je izvor iz kojeg crpim ideje za izradu suvenira. – iskrena je Olja.
“Turisti veoma cijene proizvode inspirisane kulturom, florom i faunom Bara, odnosno Crne Gore. Zainteresuju se o motivima i dizajnu, pa tako i nauče dosta o našoj zemlji. Kasnije, poklanjajući ili čuvajući suvenire, priču o Crnoj Gori šire dalje. Zato je veoma važno njegovati ručni rad – dobijamo “besplatnu” promociju” – ističe Olja.
Djelić Bara sa sobom su odnijeli turisti iz Novog Zelanda, Brazila, Japana, Španije, ali Olja sa puno ljubavi izrađuje nakit i ukrašava stari namještaj za sve vas koji cijenite ručni rad.
“Radim po narudžbi, to su često rođendanski pokloni, pokloni za vjenčanje, Novu Godinu, Uskrs… a u dogovoru sa kupcem biram motive, boju, predmete… Nekada to bude nakit, kutuje za nakit i slični dekorativni predmeti, a sebe sam pronašla i u uređenju enterijera, odnosno restauraciji namještaja. Nemojte otpisivati vrijednost starog namještaja, jer uz malo ljubavi i volje može da zablista i zauzme važno mjesto u vašem domu” – poručuje Olja čitaocima #ShareMontenegro portala.
Zato, prije nego odete u tržni centar ili salon namještaja, zapitajte se – da li baš sve moramo da kupujemo?
Ne, mnogo toga možemo napraviti sami. Ukoliko niste vješti, upoznajte ljude poput Olje. Ima ih širom Crne Gore.
Kupovinom domaćih proizvoda, pomažete svoje prijatelje, komšije i rođake (Crna Gora je mala) da čuvaju tradiciju i kulturu naše zemlje.
Poklonite im povjerenje, a za uzvrat ćete dobiti kvalitet i poštovanje!
Olju možete kontaktirati preko Facebook stranice O.Kreacija ili na broj telefona 069 375 522.
Join the discussion