Nalazi se u najkišovitijoj oblasti u Evropi, a bezvodna je planina. Iako je bezvodna, bogata je šumom, a bila je naseljena čak i u praistoriji.
Na najvišem vrhu (Zubački kabao) rastu rijetke vrste bora – munike. Ovdje se nalazi najstarija (namjenski rađena) planinarska staza u Crnoj Gori. Putevi koje je Austro-Ugarska izgradila i danas su u funkciji.
Ovo je samo djelić specifičnosti najupečatljivije primorske planine Orjen. I samo dio razloga zbog kojih bi trebalo da je otkrijete u narednom periodu.
Na Orjen po svoj suvenir
Pored zanimljivijih tura koje Share Montenegro preporučuje, do ove planine morate poći kako biste upoznali one koji čine dušu ove planine – mještane.
Oni su odlučili da o ovoj planini pričaju kroz domaće proizvode i gastro suvenire koji su nastali u samom srcu Orjena.
Sve ćete naći na jednom mjestu – na štandu u okviru Informativno edukativnog centra na Vrbanju.
Nakon planinarenja, bisiklističke ture ili samo lagane šetnje svratite do ovog mjesta i kupite med, slatko, likere, sokove, čajeve od mirisnog bilja, mliječne proizvode. Tu su i suveniri koji će sigurno imati posebnu mjesto u vašem domu, a izdvajamo specifične sapune nastale od bilja sa planine.
Ono što je posebno interesantno je činjenica da su gotovo sve proizvode napravile mještanke Orjena.
Da je autentičnost i ručni rad i dalje na cijeni i uvijek interesantan turistima, potrvdili su nam i iz Agencije za razvoj i zaštitu Orjena.
Kako su kazali, štand su u prethodnom periodu posjećivali najviše stranci kojih je sve više na Orjenu i koji prepoznaju autentičnost suvenira i domaćih proizvoda.
Dobra posjećenost ovog mjesta potvrda je i uspješnosti projekta Agencije za razvoj i zaštitu orjena Ekovill Orjen.
Podsjetimo, fokus ovog projekta, u okviru kojeg je otvoren i štand, su ljudi koji žive baš na Orjenu – mještanke čije vrijedne ruke obrađuju zemlju, brinu o životinjama ili na kreativan način valorizuju bogatstvo hercegnovskog zaleđa.
Join the discussion