Izostanak usklađivanja preporuka i pravila usporiće oporavak turizma širom Evrope, dok bi pravilna koordinacija od strane evropskih vlada mogla da stvori 10 miliona novih radnih mjesta, napominju iz organizacije World Travel & Tourism Council (WTTC).
Pomenuta organizacija ukazala je da bi usklađena pravila i savjeti za putovanja tokom pandemije korona virusa u Evropi pomogla u otklanjanju zbunjenosti putnika i turista na ljetovanjima.
Oni koji putuju u Evropu po prvi put od kada su ograničenja počela da popuštaju, suočili su se sa zbunjujućim nizom različitih vrsta pravila i savjeta za putovanje – pri čemu svaka država širom kontinenta izlazi iz pandemije COVID-19 u različitim fazama, što odlaže oporavak, upozorava WTTC, a prenosi portal Turistički svet.
Nepotrebna i nedosljedna ograničenja na graničnim prelazima odvraćaju putnike i suzbijaju ponovni porast putovanja i turizma. Povratak ovog sektora hitno je potreban za obnavljanje destinacija i dejstvovanje kao katalizatora globalnog ekonomskog oporavka.
Istraživanje koje je WTTC sproveo ukazuje da bi svaki porast broja putnika od 2,7% stvorio ili oporavio milion radnih mjesta u ovom sektoru. Vlade koje rade zajedno sa ispravnim koordiniranim mjerama mogu podstaći povećanje putovanja za čak 27%, stvarajući gotovo 10 miliona radnih mjesta u turizmu.
Evidentna je nedoumica putnika oko određenih pravila tokom putovanja, kao što je nošenje maski. To pravilo je obavezno u javnom prevozu u nekim zemljama, poput Francuske i Njemačke, ali ne u drugim, kao što su Norveška i Švedska. U međuvremenu, u Italiji maske moraju da se nose na svim zatvorenim javnim mestima, dok je u Švajcarskoj samo preporuka da ljudi nose maske na svim zatvorenim javnim prostorima osim javnog prevoza, ako ne mogu da održavaju udaljenost od 1,5 metara.
S druge strane, WTTC upozorava da će, ukoliko evropske vlade ne učine veće napore da usklade svoje politike, to omesti krhki oporavak turizma, što bi ugrozilo 16 miliona radnih mjesta.
Kako bi uskladile politike, vlade moraju da uzmu u obzir više činilaca, a ne samo stopu mortaliteta. Važno je pratiti i broj zaraženih, broj testiranih i praćenje njihovih kontakata, sposobnost zdravstvenog sistema da se izbori sa pandemijom i javno prihvatanje obaveze nošenja maski i socijalnog distanciranja.
Turistički sektor doprinosi 9,1% evropskom BDP-u, vrijednom 2.018,2 milijarde američkih dolara. Prošle godine je, prema WTTC Izveštaju o ekonomskom uticaju putovanja i turizma 2020. ovaj sektor odgovoran za 37,1 miliona radnih mjesta (9,7% ukupnog broja zaposlenih u Evropi).
Join the discussion