Predstavnik Crne Gore na međunarodnoj Graditeljskoj nagradi Cemex, projekat La Pigna, osvojio je treće mjesto u kategoriji Višestambene zgrade na ovom globalnom takmičenju koje više od tri decenije okuplja najuspješnije svjetske arhitekte i graditelje.
Stambeni kompleks autorke Maje Dapčević iz arhitektonskog studija Kota La Pigna se nalazi uz sami obod prirodnog izletišta pa je taj interesantan i delikatan kontekst svojom dominantnom morfologijom i tonalitetima imao veliki uticaj na koncipiranje projekta. Od samog naziva (la pigna, tal. „šišarka“, simbol plodnosti i sveobilja) do fasadnih detalja, ispraćena je ideja komfora i udobnosti s velikim poštovanjem prema prirodnom okruženju. Dvije šišarke koje su se materijalizovale u objekte niske spratnosti imaju idealnu volumetriju, koja se perfektno uklapa u prirodni okolni ambijent šume Gorica, bez njegovog ugrožavanja. Artikulisana fasada, poput ljuspica šišarki, otvara se zelenim džepovima – terasama, kao produžetak ambijentalne cjeline okruženja. Kontinuacija konteksta zimzelene šume je osnovna ideja koncepta La Pigna.
„Ponosni smo na naše regionalne projekte koji gotovo svake godine budu primijećeni i nagrađeni na globalnom nivou i to u jakoj konkurenciji od više stotina prijavljenih građevina iz cijelog svijeta. Znak je to snage, tradicije, ali i kreativnosti i inovativnosti graditeljskih ideja našeg podneblja pa čestitam pobjednicima na tom priznanju“, rekao je Alen Voloder, predsjednik Uprave Cemexa Hrvatska.
Na takmičenje je ove godine pristiglo 355 nacionalnih prijava iz 17 zemalja. Žiri cijenjenih arhitekata iz Meksika, SAD-a, Kostarike, Paname, Kolumbije i Belgije odabrao je pobjednike između 43 finalna projekta u međunarodnom izdanju.
Uz La Pignu, Crnu Goru su na međunarodnom takmičenju predstavljali Osnovna i muzička škola Dušan Korać te žičara Kotor – Lovćen. Naime, na nacionalnom takmičenju koje je zaključeno u junu, Odbor nagrade je projektu arhitekata Rifata Alihodžića i Elvire Muzurović dodijelio prvu nagradu u kategoriji Javnih i poslovnih građevina. Osnovna i muzička škola u Bijelom Polju zbog svoje pozicije značajno utiče na kompletnu arhitektonsku i urbanističku sliku. Autori su projektnim rješenjem formirali natkrivenu pasarelu koja već nosi naziv Đačka ulica i koja je zaživjela kao bitan element urbane strukture grada.U kategoriji Infrastrukturnih građevina nagrađen je projekt Objekti početne stanice Dub i međustanice Kuk na trasi žičare Kotor – Lovćen. Autori projekta iz kompanije LXXVI d.o.o. realizovali su žičaru kao svojevrsnu uspomenu na projekat Žičare koji je Austro – Ugarska imperija 1916. godine sagradila povezujući Kotor i Cetinje. Vožnja žičarom omogućava nezaboravan pogled na prirodne ljepote Kotora i planine Lovćen, kao i na kulturno-istorijska dobra i fortifikacije Goražda i Trojica te kotorske serpentine Josipa Sladea.
Crnogorski predstavnici na ovom renomiranom takmičenju učestvuju od 2007. godine te su tokom godina prikupili niz priznanja u globalnoj konkurenciji. Porodična kuća u Stolivu je 2012. osvojila treće mjesto u kategoriji Održiva gradnja, stambena kuća u Bijelom Polju je 2018. osvojila treće mjesto u kategoriji Stambene građevine, a Chalet Jelovac u Kolašinu 2021. osvojio drugo mjesto u istoj kategoriji. Iste je godine nagrada za Održivu gradnju dodijeljena projektu Likovne akademije na Cetinju. Najuspješnija godina za crnogorske građevinske projekte bila je 2022. kad je u kategoriji Javne i poslovne građevine drugo mjesto odnijela Crnogorska akademija nauka i umjetnosti u Podgorici. Projekat izgradnje šetališta na rijeci Morači i rekonstrukcija Njegoševog parka u Podgorici osvojio je treće mjesto u kategoriji Zajednički prostori, dok je projekat gradnje mosta Moračica odnio čak dvije nagrade: prvo mjesto u kategoriji Infrastrukturne građevine te posebno priznanje za Društvenu vrijednost projekta.
Međunarodni dobitnici Cemex Building Award 2024. po kategorijama:
OSNOVNE KATEGORIJE
Višestambene zgrade
- mjesto: The Village, Quintana Roo, Meksiko
- mjesto: Helen Diller Anchor House, Berkeley, Sjedinjene Američke Države
- mjesto: La Pigna, Podgorica, Crna Gora
Javne i poslovne građevine
- mjesto: Gampa a Sféra Pardubice, Pardubice, Češka
- mjesto: Mira Earth Studios, Baja California, Meksiko
- mjesto: One Za’abeel, Dubai, Ujedinjeni Arapski Emirati
Zajednički prostori
- mjesto: Malecón Villahermosa, Tabasco, Meksiko
- mjesto: Smetanova lávka (Smetana’s Footbridge), Litomyšl, Češka
- mjesto: Ciudad de las Artes, Panama, Panama
Porodične kuće
1. mjesto: Kupuri, Nayarit, Meksiko
Posebno priznanje: Pompey Estate Residence and Studio, Port Antonio, Jamajka
Infrastrukturne građevine
1. mjesto Sixth Street Viaduct Replacement Project, Los Angeles, Sjedinjene Američke Države
2. mjesto: New Dirout group of regulators-finished sections, Asyut, Egipat
Kreativnost u betonu
Posebno priznanje: Fish Reef, Baja California, Meksiko
Održiva budućnost
1. mjesto: Malecón de Villahermosa, Tabasco, Meksiko
Join the discussion