Štirovnik – najviši vrh Lovćena.
Na 1749 metara nadmorske visine gordi Lovćen, a ispred vas veličanstvena Boka Kotorska. Ko god da se ispeo do ovog vrha kaže da vrijedi svakog koraka.
Ivan Drobnjak, ljubitelj dvotočkaša o kojem smo pisali, i koji nam iz dana u dan otkriva najljepše vidike Crne Gore, prije nekoliko dana bio je, po ko zna koji put, do Štirovnika.
Teško mu je bilo da u nekoliko rečenica opiše što mu se uvijek vraća. Kao iskusni ljubitelj prirode, našim čitaocima dao je tek nekoliko razloga što ove predjele moraju posjetiti. Dovoljno da čim ugrabite lijep i slobodan dan pođete do Lovćena.
“Do Štirovnika se dolazi makadamskim putem, koji možda ima nekih 3km, a odvaja se sa novog puta preko Lovćena. Na Štirovniku se nalazi i vojni objekat, pa mala napomena za sve putnike da nije dozvoljen za fotografisanje. No svakako i nema potrebe. Jer pogled na zaliv je baš poseban. A sa druge strane se vidi pola Crne Gore ako ne i više. Od Bara, Skadarskog jezera, Virpazara, Komova, Moračkih planina, Durmitora…Pogled je nevjerovatan”, kaže Ivan.
A mi ćemo vam otkriti i još poneki detalj o Štirovniku.
Štirovnik je dio Nacionalnog parka Lovćen, pa je važno da znate da ulaz košta 2 eura, izuzev za djecu do 7 godina.
Štirovnik je, pored Jezerskog vrha, najviši vrh planine koja je za Crnogorce simbol slobode i „sveti oltar“.
Na Jezerskom vrhu, a na vašem putu ka Štirovniku, posjetite i čuveni mauzolej Petru Drugom Petroviću Njegošu, vladici, pjesniku i vladaru crnogorskom (1813 -1851).
Uspinjanje do mauzoleja je kruna posjete Nacionalnom parku, a do ove impozantne građevine stiže se cestom iz Cetinja, dugom oko 20 km, a potom savladavanjem 461 stepenika do vrha planine.
Ovdje ćete vidjeti sve, baš kako je napisao i naš Ivan.
Stari drum od mjesta Krstac do zimovališta Ivanova korita, austrijske strategijske ceste koje su vodile do vrhova planine, kotorske serpentine – drevne ceste koja poput zmije vijugaju lovćenskim stranama, najviše planine, pa pogled seže i do Makedonije.
Na Lovćenu ćete upoznati autentičnu narodnu arhitekturu: katune (ljetnje naseobine stočara) i stare kamene kuće sa krovovima od rezane slame ili pločastog krečnjaka; seoska guvna – mjesta na kojima su održavani narodni skupovi, gdje se slavilo i veselilo. Desetine seoskih crkvica, karakteristične tipske graditeljske forme, prepoznatljive po zvoniku “na preslicu” upotpunjuju lovćenske pejzaže.
Većina stanovništa Crne Gore lovćenski Štirovnik povezuje i sa antenama. Otkud antene na najvišem vrhu gorde planine?
Riječ je o repetitorima Radio- difuznog centra na vrhu Štirovnika.
Tu neprekidno dežuraju ekipe RDC koje se staraju o tehničkoj ispravnosti prenosnih sistema i uređaja.
Svjetla repetitora jasno se vide i kada padne noć na našu nevjestu Jadrana…
Join the discussion