Podaci o broju noćenja i turista u hotelima, rizortima, pansionima i sličnim objektima, kao i nezvanični podaci o privatnom smještaju, te preliminarni podaci Centralne banke Crne gore o ostvarenim prihodima za prvih devet mjeseci govore da je u svim segmentima već znatno premašen rezultat koji je ostvaren za čitavu 2018.
Kako se navodi u Informaciji o kvalitativnim i kvantitativnim rezultatima ljetnje turističke sezone 2019. godine, usvojenoj na jučerašnjoj 145. sjednici Vlade, kojom je predsjedavao premijer Duško Marković, prihodi koji su ostvareni od juna do septembra ove godine premašili su 760 miliona i veći su 60 miliona eura nego u prošloj ljetnjoj sezoni.
Takođe, u takozvanom kolektivnom smještaju od početka juna do kraja septembra bilo je 736.837 turista, koji su ostvarili 3.324.795 noćenja.
Prema nezvaničnim informacijama Monstata, kako se podsjeća, Crnu Goru je u istom periodu u kolektivnom i privatnom smještaju posjetilo 1.903.434 turista, što je 259.277 više nego u istom periodu prošle godine, koji su ukupno ostvarili 11.474.996 noćenja ili 1.023.639 više.
Podaci CBCG ukazuju da je prihod od sektora putovanja i turizma za pola godine iznosio 255 miliona eura, a procjena je da je za prvih sedam mjeseci 532 miliona eura. Ukupni namjenski prihodi od boravišne takse, turističke takse i članskog doprinosa do kraja septembra iznose 2,79 miliona eura, što je petinu više nego u istom periodu 2018. godine.
„Poseban uspjeh predstavlja činjenica da je rekordna posjećenost zabilježena u predsezoni i postsezoni. U aprilu i maju je Crnu Goru posjetilo 25,7 odsto turista više nego u predsezoni 2018, a u septembru i oktobru 20,2 odsto turista više. Tokom prvih devet mjeseci ove godine našu zemlju je posjetilo oko sedam odsto turista više nego u cijeloj 2018“, istaknuto je u raspravi.
Broj radnih dozvola za strance u 2020. biće isti kao i ove godine i iznosiće 20.454, kazao je ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić nakon sjednice Vlade.
„Za zapošljavanje stranaca utvrđene su 11.824 dozvole, a za sezonsko zapošljavanje stranaca 3.630“, precizirao je on. Takođe je naveo da je od ukupnog broja 5.000 dozvola u rezervi kod tog ministarstva, kako bi moglo da ih dodatno rasporedi u skladu sa potrebama tržišta rada. Zakonom o administrativnim taksama propisano je da izdavanje dozvole za privremeni boravak i rad košta 60 eura, njeno produženje 30 eura, a za izradu dozvole potrebno je platiti još pet eura. Na osnovu istog Zakona o strancima, kojim je definisano da se dozvola za privremeni boravak mimo godišnje kvote može izdati strancu uključenom u realizaciju razvojnih projekata, Vladin Sekretarijat koji prati ove aktivnosti sačinio je referentnu listu za 2020. godinu. Predloge je dostavilo 17 ministarstava, a projekti su podijeljeni u pet grupa.
Kada je u pitanju turizam, iz kvote će biti izuzeti stranci koji će, pored ostalog, raditi na razvojnim projektima Savinom kuku, Hajli, Kolašinu 1600, te hotelima i rizortima poput Kraljičine plaže, Durmitora, Mamule, projekata Monterose i Qatari Diar.
U oblasti saobraćaja to su auto-put Bar – Boljare, rekonstrukcije pruge, te radovi na tunelu Lubnice i putnim prilazima Rožajama. Kad je u pitanju ekonomija, među projektima su podmorski kabl sa Italijom, Jadransko-jonski gasovod, hidroelektrane na Morači i Komarnici, dogradnja HE Perućica i ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja. Na listi su i projekti iz oblasti životne sredine, nauke, pravosuđa, kulture i zdravstva.
Izmjene plana za Savin kuk
Izmjenama Prostornog plana posebne namjene za durmitorsko područje biće stvoreni uslovi za preispitivanje postojećeg planskog rješenja, uz uvažavanje zaključaka Zajedničke savjetodavne misije Centra za svjetsku baštinu i IUCN. Tako će na skijalištu Savin kuk biti značajno redukovan broj i kapacitet žičara i skijaških staza, „bez pretenzija ka masovnom skijališnom turizmu“.
Izmjenom Detaljnog urbanističkog plana za industrijsku zonu KAP-a u Podgorici biće, kako je rečeno, „povećana vrijednost industrijske proizvodnje“ jer se očekuje „intenziviranje strukturnog prilagođavanja i restrukturiranja industrijskog sektora u cilju formiranja efikasne strukture industrije i njenog prilagođavanja standardima kvaliteta u domenu životne sredine“.
Nacrt lokalne studije lokacije „Glavatičići“ u kotorskoj opštini biće poslat na javnu raspravu, a cilj je „obezbjeđivanje uslova za razvoj turizma, uz poštovanje principa uređenja, zaštite i korišćenja prostora“. Prostorno-urbanistički plan opštine Danilovgrad biće promijenjen u dijelu koji se odnosi na Spuž, kako bi bila moguća gradnja konjičkog kluba uz sportsko-rekreativni kompleks.
Pobjeda
Foto: bels_trails
Join the discussion