Izolacija koja je na snazi ovih dana, a koja podrazumijeva boravak u kući, odnosno ograničene izlaske u cilju sprečavanja širenja koronavirusa, mnoge je porodice okupila i podsjetila na zaboravljene ukuse domaće kuhinje. Dijele se recepti, igraju društvene igre, svi nalaze način da im dan prođe što ljepše i kreativnije.
Ovih dana napravite sebi još jedan ugođaj – unesite dašak Jadrana u svoj dom. Miris bokeške kuhinje podsjeća na ljeto, budi nostalgiju i lijepa sjećanja. A u toku je i Uskršnji post. Pravo vrijeme za Bokeški brodet!
Šta je zapravo brodet?
Foto: Elena Kovalenko
Brodeti su riblje čorbe koje se spremaju duž Jadrana. Iako je recept prilično jednostavan (povrće i riba), svako mjesto ima svoj način spremanja. Tako imamo Krtoljski, Luštički, brodet po “naški” ili na ribarski način … Ipak, ono što je zajedničko Bokeljima u spremanju ovog specijaliteta je jedna vrsta ribe koju koriste, za razliku od klasičnog brodeta u koji ide (što) više vrsta.
Naime, brodet su izmislili ribari koji bi malu, oštećenu ribu koju nisu uspjeli prodati na pijaci spremali na ovaj način kako se ne bi bacila. Međutim, siromašni ribari iz Mula, Prčanja, Krašića i ostalih mjesta Boke Kotorske nisu htjeli više vrsta ribe bacati na samo jedno jelo pa je tako nastao Bokeški brodet. To bi najčešće bio gruj kog u zalivu ima dosta i lako se lovi. Čak postoji i izreka “Bez gruja nema brodeta”.
Šta je potrebno?
Ukoliko ne nađete gruj, za brodet možete koristiti i sardune (gavice) ili bilo koju sitnu ribu. Za 4 osobe, potrebno je kilo do kilo i po ribe. Zatim crni luk (pola kile do kilo), bijeli luk (4-5 čena), maslinovo ulje, bijelo vino, so, biber, lovorov list, peršun, vegeta i slatka crvena paprika.
Kako se sprema?
Nije zahtjevno i zaista može svako da ga spremi. Mi smo recept preuzeli od Dux domaćice, kako bi bio što autentičniji.
“Ovo jelo koje je nekad bio pjat za siromahe, danas je uvršten u menije mnogih renomiranih i modernih restorana. A nama je na ponos što smo i ovu rićetu sačuvali od zaborava i što nam kuće još odišu mirisom brodeta” – piše Bokeljka. A evo i recepta.
Na zagrijano maslinovo ulje izdinstati luk, dok ne postane staklast. Dodati i sitno sjeckan bijeli luk.
Na to dodati nabrojane začine, osim peršuna koji se stavlja pred sami kraj kako bi zadržao svojstvo. Potom poređati ribu i zaliti s pola litre vode, decom bijelog vina i 3 supene kašike vinskog sirćeta.
Staviti na jaku vatru dok ne provri, a onda kuvati na umjerenoj minimum 2 i po, 3 ure. Brodet je bolji što se duže kuva. Vrlo je važno da se tokom kuvanja ne miješa, nego se teća svako malo lagano protrese. Prije nego što ćete isključit ploču, u brodet dodajte sitno sjeckan peršun.
Brodet je inače jelo koje je odlično i hladno, poput marinade i bez problema može danima stajati u frižideru. Služi se uz palentu.
Za kraj ….
Ne zaboravite bijelo vino i lijepu muziku, dobru knjigu i iskoristite ovaj period da uživate u momentima za koje niste imali vremena. Možda je ovo reset koji nam je trebao.
Naslovna fotografija: Miha Kolar
Join the discussion