Iako je većina programa manifestacije „Novembarski dani“ u Tivtu otkazana, Turistička organizacija Tivat predstavila je danas zanimljiv projekat TransformaTivat. Izložba je otvorena na rivi Pine u 11 sati.
Projekat stavlja akcenat na lokalnu zajednicu i poboljšanje vizuelne estetike. Primarni cilj je donijeti umjetnost na neočekivanim mjestima, gdje mogu unijeti radost u svakodnevnom životu ljudi. Oslikani od strane lokalnih umjetnika, ormarići za struju koji se nalaze na potezu od rive Pine do Kalimanja, dobili su i drugu namjenu da uljepšaju grad i poboljšaju urbani pejzaž Tivta.
“Pored vizuelne estetike, radovi lokalnih umjetnika predstavljaju neku vrstu društvenog aktivizma. Svaki ponaosob, različit, jedinstven, individualnog likovnog karaktera, vođen je univerzalnom idejom: idejom da nismo sami na ovom svijetu. Njihovi radovi su apel za buđenje, suočavanje za istinom: mi smo svojim akcijama direktno odgovorni za planetu, prirodu, živa bića…”, pojašnjavaju iz TO Tivat.
TO Tivat je publikovala i info flajer sa mapom i informacijama o djelima i umjetnicima, a projekat je vezan za proces pristupa programu Green Destinations. Umjetnici koji su uzeli učešće u ovom projektu su: Vladimir Jovićević, Tanja Nikolić, Jana Farkaš, Iva Gopčević Čelanović, Zoran Kruta i Hana Mirković.
Pogledajte kako izgleda umjetnost na neočekivanim mjestima
1. Vladimir Jovićević – “Sealife painting”
Prepoznatljiv realistični pristup ni ovoga puta nije izostao sa djela slikara Vladimira Jovićevića, koji je sada interpretiran motivima riba grabljivica. Cirkularna forma rada vidljiva je njegovim sagledavanjem sa svih strana kutije za električno napajanje, čime se stvara utisak prirodnog kretanja kompozicije.
Ljepotom kolorostičkog volumena rad dobija na punoći i živosti, i postaje gotovo stvaran. Ovim djelom, Vladimir nam ukazuje da u skladnom i uravnoteženom funkcionisanju planete učestvuju sva živa bića. Iako su grabljivice na samom vrhu lanca ishrane, njihovo nestajanje negativno bi uticalo na čitav podvodni ekosistem, a samim tim i na kvalitet čovjekovog života.
2. Tanja Nikolić – “Morska harmonija”
Tanja Nikolić nas kroz motive kornjače i meduze, koji su česti posjetioci našeg zaliva, podsjeća na njihovu ugroženost, ali i krucijalnu važnost za čitav ekosistem i morski svijet. Slikarski senzualizam umjetnica u ovom radu zasniva na izražajnim motivima koji levitiraju na plavoj pozadini.
Beztežinsko stanje je gotovo opiljivo, i njime nas upućuje da samo čulom vida ne možemo narušiti tu harmoniju. U ovome jeste i bit Tanjinog rada: gledati, ne dodirivati.
3. Jana Farkaš – “Bića iz mora”
Rad Jane Farkaš svojevrstan je omaž svim nevjerovatnim stvorenjima sa kojima dijelimo planetu, naročito onima koja nas, putem vodene mase, povezuju sa cijelim svijetom. Kako i sama kaže, njena kompozicija je široka, duboka i planetarna. Duboko plavetnilo istaknuto je elegantnom vibracijom tamnih tonova koji nenametljivo umiruju čitavu kompoziciju, dok biće iz morskih dubina nesmetano zauzima fokusnu tačku.
Individualnom poetikom i senzibilitetom, Jana nas ovim radom opominje da saosjećanje i empatija ne trebaju da predstavlju napor, već potrebu.
4. Iva Gopčević Čelanović – “Udahni”
Djelo Ive Čelanović pod nazivom “Udahni” metaforična je poruka čovjeku da stane, udahne, i osvrne se na ljepotu življenja. Dio je ciklusa slika “Save oceans life” koji je nastao kao potreba da se skrene pažnja na predivna stvorenja koja žive pod morem i njime nas, jedinstvenim likovnim vokabularom, kroz motiv kornjače, napominje na međusobnu uslovljenost čovjeka i prirode.
Kako i sama navodi, kvalitet života ljudi zavisi od očuvanosti morskog ekosistema koji već sada posustaje pod težinom čovjekove neodgovornosti.
5. Zoran Kruta – “Priča sa morskog dna”
Ovim radom Zoran Kruta nastavlja svoj umjetnički opus pod nazivom “Priča sa morskog dna”, na kojem već neko vrijeme intenzivno radi. Njegovo istraživanje morskog svijeta preko formi crteža i slike, odraz su ličnog traganja za onim skrivenim i nesvjesnim, a u ovom djelu umjetnik mu daje oblik trodimenzionalne slikarske projekcije.
Melodičnost i živost kompozicija ogledaju se u prikazu ribe, čije se kretanje može sagledati sa svih strana kutije za struju. Nezavistan, harmoničan i jedinstven likovni izraz ni ovoga puta nisu izostali sa umjetnikovog rada.
Pored ljepote kolorita i prefinjenosti izraza, uočavamo i jaku simboliku u prikazu udice koja nas podsjeća na sva iskušenja koja su prisutna u životu svih živih bića, i navodi nas da se zapitamo koliko smo, i jesmo li, različiti od ostalih živih bića na ovoj planeti.
6. Hana Mirkov – “Šarena hoba”
Ovo djelo će biti oslikano naknadno. Hana Mirkov odlučila se za motiv hobotnice. Svojim radom ona želi da skrene pažnju na izuzetnu inteligenciju koja je glavna odlika ovih morskih bića, ali i na njihovu mogućnost prerušavanja, pa djeluje kao da svoju kožu koriste za pravljenje trodimenzionalnih slika objekata u morskoj okolini.
Zbog toga, kako sama kaže, namjerava da strujni ormarić zakamflira ovim inteligentnim predatorom koji će svoje pipke raširiti oko cijele kutije. Poznavajući Hanin dosadašnji rad, nema sumnje da će ovo biti savršeno izvedena kompozicija, bogatog kolorita i prepoznatljivog likovnog jezika.
Autorka tekstova o djelima umjetnika: Nina Milićević, teoretičarka umjetnosti
Join the discussion