Najbolji način da istražite izuzetnu malu zemlju Crnu Goru je da upoznate njenu bogatu prirodu. A evo šta je globalno popularni vodič za putovanja Lonely Planet predložio kao aktivnosti koje se moraju probati prilikom aktivnog odmora u našoj zemlji.
Rafting
Jedno od glavnih prirodnih čuda Crne Gore je kanjon Tare, koji je rijeka Tara urezala kroz planine Nacionalnog parka Durmitor na krajnjem sjeveru zemlje.
Foto: moni_wandering
Sezona raftinga traje od aprila do oktobra, a najbrže brzake doživjećete u periodu proljećnjeg topljenja snijega. Najčešći dvodnevni izlet započinje u blizini mosta Tara i vodiće vas kroz najdublje djelove kanjona. Većina jednodnevnih izleta pređe samo posljednjih 11 km kanjona, ali sasvim dovoljno da vidite sve ljepote rijeke koju zovu i suza Evrope.
Planinarenje i kanjoning
Planinski lanac Durmitora takođe nudi širok spektar avantura u prirodi i izvrsnih mjesta za lagano i zahtjevno planinarenje.
Južno od nacionalnog parka nalazi se jedno od glavnih mjesta za kanjoning u zemlji, izvanredni kanjon Nevidio koji zatvara dio rijeke Komarnice dug 1,7 km. Nevidio u prevodu znači „nevidljiv“, što je asocijacija na njegovu uzanost.
Foto: https://outdoortara.com
Kanjoning uključuje klizanje duž klisura, kretanje po stijenama, spuštanje niz vodopade i plivanje kroz riječne basene. Sjajna je zabava, ali sama po sebi opasna, posebno u uskoj klisuri kao što je Nevidio, pa bi je trebalo pokušavati samo u najsušnijim mjesecima (jul i avgust) i samo sa iskusnim vodičima.
Ostale kanjoning opcije uključuju kanjon Sopot (blizu Herceg Novog), kanjon Skurde (iznad Kotora), kanjone Rikavac i Međuriječje (oba u blizini Bara) i kanjon Grlja (u Nacionalnom parku Prokletije).
Paraglajding
Crna Gora je stvorena za paraglajding.
Jedno posebno izvrsno mjesto za ovu avanturu je u brdima iznad Budvanske rivijere. Ili, šta kažete na pogled na Boku Kotorsku sa Dizdarice i planine Orjen? Mnogi letači pak tvrde da je spust sa vrhova Nacionalnog parka Durmitor najbolja stvar na svijetu ikad.
Ronjenje
Crna Gora ima bogatu istoriju, ali nije ona sva na kopnu. Brodolomi od grčkog i rimskog doba do Drugog svjetskog rata ostavili su zanimljivu podvodnu floru i faunu u vodama čija je vidljivost u proseku oko 49 stopa, ali može da se protegne i do 82 metra. Najbolje vrijeme za ronjenje je od maja do septembra, kada je površinska voda najtoplija.
Foto: Timo Dersch
Duž obale postoje podvodne pećine, izvori i grebeni. Možda ćete uočiti neobične morske kornjače i jastoge, zajedno sa jatima zubata i orade.
Pripazite na jegulje, škarpine, hobotnice, morske puževe, crveni koral, šarene spužve, crvene gorgonske lepeze i rijetke džinovske dagnje.
Pored Ulcinja, kao i olupine koje su vjekovima stvarali zloglasni gusari u gradu, postoje ostaci potopljenog grada koji treba istražiti.
Bushcraft
Iako Crna Gora možda nema divljinu poput onih koje se nalaze u Australiji, Novom Zelandu ili Africi, toliko je toga za istražiti u prirodi.
Posljednjih godina crnogorske verzije Bear Grills-a počele su vođenje ekskurzija sa vodičem u udaljena područja. Očekujte da naučite kako da zapalite vatru bez šibica, kako da napravite sklonište, kako da prečistite vodu i kako da se krećete koristeći samo prirodne znakove.
Kampovanje
Osim divljeg kampovanja koje nude ljubitelji bushcrafta, komercijalni kampovi su raštrkani širom Crne Gore. Neki od njih su prilično osnovni, ali očekujete uvijek spektakularne lokacije.
Postoji čak nekoliko mjesta za glamping, gdje se unajmljuju unaprijed postavljeni šatori. Takođe vrijedi razmisliti o eko i etno selima planinskih područja, gdje je smještaj obezbijeđen u rustičnim drvenim kolibama.
Naslovna fotografija: Tara Tour
Prevod: Share Montenegro, kopiranje moguće jedino uz dozvolu autora i linkovanje izvora
Join the discussion