PLANINE OKO ZALIVA
Boka Kotorska je okružena planinskim masivima Lovćena i Orjena. Nad zalivom dominiraju dva najviša vrha: Zubački kabao na Orjenu (1.895 m) i Štirovnik na Lovćenu (1.749 m). Zaleđe zaliva čine smjene zelenila i goleti, to jest predjeli koji su zeleni i bujni, kao Vrmac, Luštica i Herceg Novi, a krš i goleti preovlađuju u kotorskom i risanskom dijelu zaliva.
NAJVEĆA DUBINA U ZALIVU
Najveća dubina Bokokotorskog zaliva se nalazi u Kotorskom zalivu u Dražinom vrtu. Dubina iznosi 68 metara, prema mjerenju izvršenom 2012.
POMORSTVO
Pomorstvo je nekada bila glavna djelatnost u Boki. Pomorska istorija čini najznačajnije kulturno nasleđe. Peraštani su u XVI vijeku imali pomorsku školu, a u njoj su školovali mornare i za ruskog cara Petra Velikog. Posebno je pomorstvo bilo razvijeno u XVII i XVIII vijeku. Tada je Boka imala preko 300 brodova duge plovidbe i do 300 manjih brodova.
NASTANAK KOTORA
Tokom VI i VII vijeka, Sloveni su sa Dunava prodirali, naseljavali i slovenizirali čitavu jadransku obalu, uključujući i Boku. Sa prodorom Slovena, uz rušenja i pljačkanja, nestala su mnoga sela i gradovi. Zbog toga, car Justinijan (527-565) je prepoznao Kotor kao mjesto zaštićeno planinama, gdje bi moglo da se razvije naselje i osigura bezbjednost kroz utvrđenja od daljeg prodora. Na taj način je započeta gradnja i razvoj Kotora. Ovo je jedna od pretpostavki nastanka Kotora.
NASTANAK HERCEG NOVOG
Herceg Novi je utemeljen u proljeće 1382. Utvrdio ga je bosanski kralj Tvrtko I Kotromanić. Grad je nastao sa ciljem da postane trgovački centar, podižući konkurentnost susjednim gradovima – Dubrovniku i Kotoru. Prvi naziv grada bio je Sveti Stefan, u čast zaštitnika osnivača Kotromanića, a zatim Novi. Tokom vladavine hercega Stefana Vukčića Kosače dobio je naziv Herceg Novi. Mlečani su ga takođe nazivali i Castel Nuovo.
NASTANAK TIVTA
Prema istorisjkim spisima, Tivat se najčešće ne spominje kao posebno naselje, već kao dio Kotora. Tivat je pratio istoriju Kotora i proživljavao vladavine srpske dinastije, Mlečana, Austrije, Rusije, Francuske, Austrougarske…Tek od 1945. počinje samostalni razvoj Tivta kao turističkog centra. Za Tivat se često kaže da je najmlađi grad u Boki.
PISCI KOJI SU PISALI O BOKI
U Boki su mnogi umjetnici pronalazili inspiraciju. Među njima su i pisci, čiji su tekstovi neprolazni. Dovoljno je pomenuti samo neke od njih: Petar Petrović Njegoš (I i II), Simo Matavulj, Stefan Mitrov Ljubiša, Ljuba Nenadović, kralj Nikola Petrović, Ivo Andrić, Vladika Nikolaj Velimirović, Miloš Crnjanski, Dušan Kostić itd.
NARODNA KOLA U BOKI
Boka ima zanimljiva primorska kola, koja čine značajno kulturno nasleđe. Kolo primorskog karaktera je kolo „Bokeljske mornarice“,a poznati su i škaljarsko, dobrotsko kolo, kao i kolo „Bosanka“ koje je bosanskog porijekla.
O BOKELJIMA
Bokelje su opisivali mnogi pisci. Zanimljivo je viđenje Sima Matavulja. „Ljudi su stasiti, crnomanjasti, pitoma lica i pogleda, umni i vrlo rečiti. Zaista vrlo je retko naći Bokelja sitna ili trbušasta, ili crvenedlake, ili glupa…Bokelj je dočekljiv (gostoljubiv), junačan, vrlo pažljiv u saobraćaju… Mana mu je što je kičeljiv, tj. precenjuje sebe, ali ne daje lako maha tome osećanju. Štedljivost kod njih hoće da pređe u lakomstvo, opreznost i nepoverljivost.“ Don Niko Luković takođe opisuje „odlike naroda Boke: karakternost, poštenje, marljivost i ljubav prema otadžbini, slobodi i nezavisnosti…“
PRVI HOTEL U BOKI
Prvi hotel u Boki i primorju je hotel “Plaža Zelenika” osnovan 1902. Danas je napušten i oronuo i čeka svoju sudbinu koja je neizvjesna. Osnivač ovog hotela kao i samog hotelskog turizma na Jadranu je Antal Mađar iz Budimpešte.
PRVI BANKARSKI KORACI
Prema riječima profesora Predraga Kovačevića, u Kotoru je 1901. osnovana Srpska bokeška štedionica, a zatim u Herceg Novom 1904. Srpska kreditna zadruga. Slične zadruge osnivane su i u Risnu i Budvi.
PRVA POMORSKA ŠKOLA
Pomorska škola u Perastu je najstarija pomorska škola na našoj jadranskoj obali. Perast je već 1512. imao 60 brodova kojima su vodili kapetani – učenici ove škole.
POČETAK TRAJEKTA U BOKI
Sve je počelo 1898. Lokalni naziv za trajekt je catara. Catara je u to doba činila dva čamca spojena platformom od dasaka. Prvo su se prevozile kočije, a kasnije automobili.
Na prvom obliku catare, nije bilo mjesta za konje koji su vukli kočije, već bi se konji zavezali za cataru i na taj način bi preplivali moreuz. Među prvim automobilima koji su se prevezli trajektom od Kamenara do Lepetana bio je kabriolet kralja Nikole.
Nastaviće se…
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Join the discussion