Da se promotivno putovanje električnim vozilom od Hamburga do Bara isplatilo, govori podatak da su barsku rivijeru posjetili novinar njemačkog portala “Boegazin” – Andreas Botteger i fotograf Norbert Grossmann, a koji su u Bar doputovali upravo elektičnim vozilom.
Oni su tokom petodnevne posjete gradu pod Rumijom obišli Stari grad, mlin porodice Metović, zatim najveći maslinijak „Džidžarin“, Staru maslinu na Mirovici, dvorac kralja Nikole, a poseban utisak na njih je ostavila vožnja panoramskom rutom “Između dvije čarobne obale”.
“Pored vidikovaca na panoramskoj ruti, obišli su ostatke manastira Prečinsta Krajinska za koju se vezuje legenda o Vladimiru i Kosari, 12 bunara u selu Boljevići i kestenovu šumu. S obzirom da je turizam u ruralnim područjima u ekspanziji i vlada sve veće interesovanje, bili su u prilici da se upoznaju sa ponudom seoskog domaćinstva „Merak“ u Boljevićima, ponudom smještajnih kapaciteta, procesom proizvodnje vina i meda, gdje im je i upriličena degustacija domaćih proizvoda po kojem je poznat crmnički kraj” – saopštavaju iz TO Bar koja je, kao i uvijek bila dobar domaćin.
Botteger i Grossmann su bili počasni gosti na otvaranju prve javne električne punionice za automobile koju je donirao UNDP. Punionica se već nalazi na svim značajnijim navigacijskim mapama, kaže Emil Kukalj, direktor TO Bar, u razgovoru za portal #ShareMontenegro.
“S obzirom da promovišemo Bar kao održivu destinaciju, punionica je jako važna za dalji razvoj turističke ponude. Na taj način smo stvorili osnovni preduslov da turisti mogu doći u Bar električnim vozilom, a nadamo se da će sličnih inicijativa biti i više u budućnosti. Naši turisti će moći da besplatno napune svoja vozila i sigurni smo da će se koristiti. Osim punionice, pomenuo bih i Solarno stablo, takođe projekat TO Bar koji promoviše korišćenje solarne energije, a gdje građani i turisti mogu napuniti baterije svojih mobnilnih telefona i besplatno koristiti bežični internet” – kazao je Kukalj.
U Baru već postoji jedna punionica, namijenjena gostima apartmana Utjeha.me, čiji je vlasnik, Njemac Michael Bader, kao partner TO Bar, vozio električni automobil od Hamburga do Bara. Za portal #ShareMontenegro kaže da nije bilo naporno. Sama vožnja, ukoliko ne bismo računali stajanja, traje 24 h. Međutim, svakih 300 km se mora napraviti pauza zbog punjenja baterije. Tako je Michael, uz punjenje i tri noćenja, 2.200 km prešao za 76 h.
“Želio sam pokazati da je sa malim, elektricnim autom moguće stići u Crnu Goru. Njemci su bili skeptični, ali sad znaju da taj put ide bez problema. Otvaranjem prve javne punionice, Bar dobija važnu infrastrukturu za e – automobile. Vožnja je bila promotivna, organizovali smo nagradnu igru i pridobili pažnju njemačkih medija. Interesantno je pomenuti da je vožnja od Hamburga do Bara koštala svega 12 eura jer većina punionica nudi besplatno punjenje” – kaže Michael koji godinama doprinosi lokalnom, ali i nacionalnom turizmu. Njegovi apartmani u barskoj Uvali maslina predstavljaju prvi turistički smještaj u našoj zemlji koji je nagrađen prestižnom “EU Ecolabel” oznakom.
Ovim se priča o automobilima na električni pogon u Crnoj Gori tek načela, dok je u EU već neko vrijeme trend. Električni automobili postaju sve pristupačniji, a podaci pokazuju pad prodaje klasičnih automobila u odnosu na potražnju za automobilima na baterije i hibridni pogon. Smatra se da će u budućnosti klasična auta biti parkirana samo u muzejima.
“Kada kupite električni auto, u Njemačkoj dobijete 10.000 eura, a za privatnu punionicu u dvorištu 900 eura podrške od Vlade i ne morate platiti porez. Takođe, u gradovima postoje posebne trake za e – auta na kojima nema gužve. I mi u Crnoj Gori moramo da shvatimo da moramo prestati zagađivati okolinu” – kaže Michael u izjavi za naš portal, a sa njim je saglasan i direktor TO Bar, Emil Kukalj.
“Vjerujem da će u budućnosti na putevima biti sve više električnih vozila, to je trend koji neće zaobići ni Crnu Goru. Situacija sa Covid 19 je doprinijela i tome da se turisti radije odlučuju za putovanje sopstvenim vozilom, što ide u prilog Baru, jer najveći broj gostiju kod nas doputuje upravo ovom vrstom prevoza” – kazao je Kukalj napominjući da je TO Bar svjesna potencijala ovoga grada kada je riječ o razvoju turizma orjentisanog na prirodu.
“Predano radimo na čišćenju i održavanju pješačkih staza na teritoriji naše opštine kojih je sada preko 15o km. Tu su kanjoni, vožnja bicikla, kajakarenja, birdwatching, degustacija tradicionalnih proizvoda, upoznavanje sa načinom života i rada lokalnog stanovništva itd. Uvjereni smo da će u Strategiji razvoja turizma, na kojoj predano radimo, biti prepoznati i dodatno afirmisani ovi potencijali” – zaključuje Kukalj za portal #ShareMontenegro.
Nadamo se da je prva javna punionica, kao i nedavna posjeta njemačkih novinara samo početak razvoja Bara i Crne Gore kao održive destinacije.
Join the discussion