Ako želite kupanje u tirkiznoj uvali, onda ovog ljeta, kada možda budete tražili mali bijeg od gužve u Budvi ili Baru, morate posjetiti plažu Buljarice.
Ova plaža nije standardna mala uvala. Plaža u Buljaricama duga je preko dva kilometra. Nalazi se i na dva kilometra južno od Petrovca i prepoznata je kao idealno mjesto za kupanje, sportove u vodi, ali i za upoznavanje podvodnog svijeta jer je ovaj dio crnogorske obale bogat raznim vrstama ribe pa ćete nerijetko dok plivate sresti i ronioce. U zaleđu se nalazi Paštrovska gora koja ovu uvalu odvaja od Skadarskog jezera.
Ovo područje posebno je još po nečemu. Iza plaže i mora nalazi se močvara. Po obodu močvare naići ćete na pojas vlažnih šuma jasena, duba i vrba.
Buljarica je takođe jedno od najprostranijih očuvanih ekoloških kompleksa na jadranskoj obali. Močvare sa bočatnom vodom idealna su, prema informacijama CZIP-a, staništa insekata, vodozemaca i gmizavaca, te vegetacije koja čini prehrambenu bazu za ptice. Tokom zimskih mjeseci, kada je dobar dio uvale pod vodom, Buljarica je stanište za ishranu i odmor fendaka, sive, velike i male bijele čaplje, te ostalih vrsta ptica vezanih za vodu. U ljetnjim mjesecima ona je između ostalih gnjezdilište kratkoprstog kobca, a nadomak nje, na morskim hridima i morskog sokola.
Zaštićeno područje
Plaža Buljarica zaštićena je 1968. kao predio posebnih prirodnih odlika. Ovaj status dobija svega 4 ha plaže i to kao stanište kseromorfne i vegetacije zaslanjenih staništa. Početkom 2006. dobija i status Emerald staništa Bernske konvencije kao jedinstvena, djevičanska i biodiverzitetom bogata uvala na obali Jadrana. 2007. je proglašena za područje od međunarodnog značaja za boravak ptica (300 ha), prvenstveno kao gnjezdilište, zimovalište i odmaralište na proljećnoj seobi ptica koje preko Jadrana dolaze iz Afrike. Buljarica zadovoljava i tri od devet kriterijuma Ramsarske konvencije kao jedinstvena, rijetka i reprezentativna močvara na Istočnoj obali Jadrana, stanište brojnih ugroženih vrsta vodozemaca, gmizavaca i ptica, te ključno mjesto u migraciji ptica.
Kako je ovo mjesto dobilo ime?
Ne čini Buljarice samo tirkizna boja prepoznatljivom. Mještani i starosjedioci ostavili su u amanet generacijama bogatu istoriju.
Buljarica je dobila ime po bratstvu Buljarević, koje se pominje u mjestu još 1423. kada se vlastelin Jovan Buljarević, zajedno sa još trinaest paštrovskih prvaka, potpisuje na mletačko-paštrovskom ugovoru.
Stanovništvo se vjekovima bavilo poljoprivredom i stočarstvom, naročito vinogradarstvom i maslinarstvom.
Buljarica je, kao i cijeli Paštrovići, bila nekada poznata po veoma dobrom vinu i brojnim vinogradima.
Baš kako priliči crnogorskoj obali, ovdje se i dalje jede najbolja hrana i piju najbolja vina.
Mjesto najboljeg festivala u Crnoj Gori
Od prošlog ljeta na plaži Buljarica odvija se i Sea Dance festival. Ove godine, uzbudljiva šesta festivalska avantura trajaće od petka, 30. avgusta do nedjelje, 1. septembra. Predstavljamo vam samo nekoliko razloga zbog čega su Buljarice i Sea Dance nezaobilazna destinacija ovog ljeta.
Na tirkizni biser Jadrana dolaze vodeća muzička imena današnjice sa svjetske, ali i regionalne scene. Tokom tri festivalska dana, fanovi iz gotovo cijelog svijeta imaće priliku da uživaju u energičnim nastupima svjetskih muzičkih zvijezda koje predvodi najuspješniji muzički producent 21. vijeka i jedan od najtraženijih muzičkih izvođača na svijetu, David Guetta. Skriveni biser jadranske obale, plaža Buljarica u Budvi, ugostiće i autore popularnih hitova – vodećeg njemačkog DJ-a i producenta Robina Schulza, francusku senzaciju Ofenbach i najtraženiji britanski dens trio Disciples.
Najbolji techno i trap izvođači
Na tirkizni beskraj budvanske plaže Buljarica dolazi i Exitova spektakularna Dance Arena i njena udarna imena Sven Väth, Richie Hawtin, Gaiser, te cijela plejada vodećih regionalnih i domaćih izvođača koju predvode Darko Rundek i Senidah sa najtraženijim reperima regiona Fox, Surreal, Kuku$, dok će program besane No Sleep bine predvoditi velikani kao što su Recondite, Helena Hauff, Eelke Kleijn, kao i domaći Tijana T, Marko Nastić, Darko Milošević i mnogi drugi.
Odmarajte u kampu kraj starih maslinjaka
Kamp Maslina već je dobro poznat turistima, a na samom kraju sezone ugostiće posjetioce festivala iz cijelog svijeta! Ušuškan među 300 godina starim maslinama i raznim kulturama drveća koji zajedno pružaju atmosferu za prijatan boravak, sadrži parking, toalete, tuševe, struju, Wi-Fi pristup.
U kampu će postojati mogućnost iznajmljivanja malih, kao i luksuznih šatora i kamperske opreme. Smješten na par stotina metara od mora i nedaleko od festivalske lokacije, kamp predstavlja savršen smještaj za vrijeme trajanja festivala, a za one koji nisu ljubitelji spavanja pod vedrim nebom, na stranici zvanične turističke agencije EXIT festivala, EXIT Trip, u ponudi je i apartmanski smještaj već od 14 eura!
Sve prognoze pokazuju da nas čeka sunčana završnica avgusta.
Zato je jasno zašto postoji ogromno interesovanje iz cijelog svijeta za ovogodišnje izdanje najvećeg crnogorskog festivala. Promo cijena trodnevnih ulaznica od 29.99 eura aktuelna je do petka, 23. avgusta, pa se onima koji još uvijek nijesu obezbijedili svoje mjesto na netaknutom biseru Jadrana savjetuje da požure i ugrabe visokih 40% uštede. Sve ostale informacije pronađite na www.seadancefestival.me, a mi zakazujemo trodnevnu avanturu na plaži Buljarica.
Join the discussion
Камо среће да је у Буљарици све овако како је овдје описано…
Pingback: Osvojite ulaznice: Share Montenegro vas vodi na Sea Dance! – Share Montenegro