U sklopu Wild Beauty Art festivala umjetnička grupa New Cave Art je i ove godine uradila piktograme na travi, pod nazivima „Leteći ćilim“ i „Dodir svjetova“, kao i crtež na stijeni pod nazivom „Divokoza“.

“Vođeni dubokim poštovanjem prema kulturnoj baštini i mističnoj prirodi Durmitora, pretočili smo tradiciju ovog kraja u savremeni umjetnički izraz kroz formu land art-a. Naša platna bili su travnati pašnjaci i iskonske stijene”, navode organizatori.
„Leteći ćilim“ – još jedan rad na travi, inspirisan bogatim folklornim motivima, šarama i tkanjem tradicionalnih crnogorskih ćilima, koji se na ovaj način simbolično „vraćaju“ prirodi iz koje su njihove boje i oblici nekada i potekli.

„Divokoza“ – crtež na stijeni koji slavi kultnu životinju Durmitora, čuvara planinskih vrleti, ali i omaž drevnom pećinskom slikarstvu (odakle potiče i samo ime naše grupe), čineći neraskidivu vezu između prapočetka umjetnosti i modernog doba.

„Dodir svjetova“ – gravura sa drevnog žabljačkog stećka, prevedena u monumentalni crtež na travi. Ovaj rad simbolizuje preplitanje našeg opipljivog, svakodnevnog svijeta i onog vječnog, tajanstvenog svijeta predaka koji nam kroz klesane simbole i legende i danas govore.
Ovi piktogrami su naš tihi dijalog sa tlom, kamenom i prošlošću ovog kraja. Oni su podsjetnik da umjetnost nije zatvorena u galerijama, već da živi svuda oko nas – tamo gdje se dodiruju zemlja, istorija i mašta.


Pridružite se diskusiji