Nije tajna da je turista na skijanju mnogo veći potrošač od onoga koji odmara na plaži. Za plažu su vam dovoljni peškir, kostim, papuče i eventualno ako hoćete još suncobran i ležaljku. Na skijanje ne možete bez odijela, skija, cipela, ski-pasa… I ne samo to. Zimski turista je bolji potrošač i u hotelu, jer zbog kratkog skijaškog dana, duže boravi u smještajnom objektu.
Zimska sezona je u jeku, a povoljni vremenski uslovi obradovali su se koji se bave turističkom ponudom u planinskim centrima centralne i sjeverne Crne Gore. Predsjednik Odbora za turizam Privredne komore Crne Gore Dragan Ivančević, u intervjuu Vikend novinama posjeća da vrijeme svakako utiče na dolazak gostiju tokom ljeta, ali je zimska turistička sezona kod nas posebno zavisna.
“To što će, po svoj prilici, ova – zima biti sa snijegom, sigurno da ide u prilog tome da možemo biti optimisti i da ćemo u ovom periodu nadmašiti rezultate prethodne sezone. Ali, ako želimo ozbiljno da se bavimo zimskim turizmom, moramo da prestanemo da računamo samo na “božju pomoć”, istakao je on.
Među glavnim nedostacima turističke ponude, kako je kazao, nema mnogo razlike između sjevera i primorja.
“U pitanju je nedostatak adekvatnih smještajnih kapaciteta: hoteli visoke kategorije sa bazenima i velnes centrima, infrastruktura, kvalifikovana radna snaga”, dodao je Ivančević.
Ipak, dobrim planiranjem i promocijom mogu se otvoriti brojne mogućnosti za adekvatan razvoj planinskih centara.
“Ono što sada mogu da ponude manja skijališta kao što su Lokve i Hajla, ne umanjuje značaj koji imaju za ukupan razvoj zimskog turizma. Tu, prije svega, mislim na njihov uticaj na popularizaciju skijanja i zimskih sportova u ovim sredinama i okruženju. I oni treba da se okrenu prvenstveno mlađoj populaciji, kako to sa uspjehom već čine na skijalištu Vučje”, zaključuje Ivančević.
Tokom prošle zimske sezone od decembra 2017. do marta 2018. godine Crnu Goru je posjetilo 115.311 turista, što je skoro 30 odsto više nego u sezoni 2016/17. Istovremeno, ostvareno je 255.729 noćenja ili skoro 17 odsto više nego u uporednom periodu godinu ranije.
Ivančević konstatuju da ove brojke zaista djeluju impresivno.
“Ali, kada je zimska turistička sezona na sjeveru Crne Gore u pitanju, mislim da smo tu tek na početku. Najveći broj noćenja od navedenih 150.000 turista ostvaren je upravo na primorju. Vremenski uslovi utiču i na dolazak gostiju tokom ljetnjeg perioda, ali zimska turistička sezona kod nas doslovno zavisi od njih. To što će, po svoj prilici, ova zima biti sa snijegom, sigurno da ide u prilog tome da možemo biti optimisti i da ćemo u ovom periodu nadmašiti rezultate prethodne sezone”, kazao je on.
Dodaje da su ulaganja od više desetina miliona eura u infrastrukturu zimskih centara i te kako isplativa.
“Da li mislite da bi svjetski lilderi kada je evropski zimski turizam u pitanju Austrija, Francuska, Švajcarska i Italija ulagali milijarde u infrastukturu da to nije isplativo? Sada oni više ne moraju da gledaju u nebo, već praktično sami garantuju snijeg. Uz to, infrasturuktura za zimske sportove, posebno kada su u pitanju žičare, značajno doprinosi ponudi i u ljetnjoj sezoni. Tako značajan broj žičara u Austriji i Švajcarskoj ostvaruje veće prihode tokom ljetnjih u poređenju sa zimskim mjesecima”, napominje Ivančević.
Prema njegovim riječima najveći nedostatak ponude sjevera je praktično isti kao što je to bio slučaj na primorju do prije par godina, a sada je još izraženiji.
“U pitanju je nedostatak adekvatnih smještajnih kapaciteta. Dakle, nedostaju hoteli visoke kategorije sa bazenima i velnes centrima, jer gosti zimi provode više vremena u zatvorenom. Takođe, nedostaje nam infrastruktura, kvalifikovana radna snaga i da ne nabrajam… Dobro je i obećavajuće što je država, izgleda, prepoznala dio tih problema i krenula da ih rješava. Skori završetak prve dionice Smokovac Uvac Mateševo auto-puta Bar Boljare sigurno će mnogo doprinijeti razvoju turizma na sjeveru, posebno na području Bjelasice”, poručio je Ivančević.
Izvor: Vikend novine
Join the discussion