Početkom novembra 1908. prije tačno 111 godina, uspostavljen je redovni željeznički saobraćaj između Bara i Virpazara. Bio je to ujedno i prvi voz koji prošao Crnom Gorom.
Zupci, foto: Forum ljubitelja željeznica
Simpatični “Ćiro” kretao je sa Pristana (grada koji se nalazio na mjestu današnje luke Bar, a koji je zbog iste porušen) u 7 sati ujutro i do Vipazara putovao dva do tri sata.
Putnici su prelazili preko veoma zanimljivih predjela, kao što je Voda Boškovića, nadvožnjak između Zubaca i Ribnjaka – Kalkavija ili okretnica na Sutormanu u obliku trougla. Kako je vozić išao najviše 25 km/h, imali su vremena da uživaju u barskom zaleđu.
Brojimo stanice, redom: Popovići, Zupci, Ribnjak, Tuđemili, Sutorman, stanice u Limljanima, Boljevići i, na kraju, Virpazar. Da, stanice u Limljanima. Malo crmničko selo imalo je četiri željezničke stanice!
Zapravo, Limljani su ušli u Ginisovu knjigu rekorda kao selo sa najviše željezničkih stanica na svijetu 🙂
Foto: Jedro.bar
Ćiro je posljednju vožnju imao 1959., sačuvan je pod brigom Zavoda za zastitu spomenika kulture i možete ga vidjeti na Željezničkim stanicama u Baru i Podgorici. No, vratimo se lijepom crmničkom selu.
Ne znamo zašto su Limljani imali čak četiri željezničke stanice, ali da je riječ o zbilja posebnom mjestu govori nevjerovatna priča o crkvi Svetog Tome.
Foto: Guest house Vesna
Mještani pričaju da potiče još iz sedmog vijeka, kada je selo i naseljeno. Poznati arheolog iz Bara, Mladen Zagarčanin, smatra da se na osnovu arhitekture može pretpostaviti da potiče iz (najkasnije) 17. vijeka. Građena je u duhu primorskog graditeljstva od čvrstog materijala. Veoma čvrstog materijala.
Naime, 1896., nakon jakih kiša, aktiviralo se klizište koje je crkvu zajedno sa grobljem pomjerilo preko 100 metara, zarotiralo za 45 stepeni i tako ovaj vjerski objekat preko 120 godina odolijeva na litici. Neoštećen. Osim što je danas crkva orijentisana jugoistok-sjeverozapad.
Foto: Hikersbay
Veliki zemljotres 1979. nanio je ogromnu štetu Primorju, a odnio je brojne ljudske živote i u crmničkim selima. Crkva Svetog Tome je oštećena, ali iako na litici, preživjela je još jednu nepogodu. U funkciji je jednom godišnje, 25. decembra – na dan Svetog Spiridona, poslužbicu bratstva Klisić.
Posjetite Limljane i crkvu koja prkosi zakonima fizike i svjedoči o neprolaznim vrijednostima. Zaista nevjerovatno, zar ne?
Share Montenegro, Portal Analitika
Naslovna fotografija: Authgram
Join the discussion
Hteli smo vidjeti crkvu prosle godine ali coveka koji cuva kljuce i zivi u Baru je nemoguce dobiti odnosno ne zeli da otvara crkvu. Bas steta
I mi smo imali isto iskustvo, Nikoga tamo nema ili uvek odsutni