Nije slučajno da se Muzej grada Perasta smjestio baš u baroknoj palati Bujović iz XVII vijeka.
Palata Bujović, na samoj obali mora, je sama po sebi jedan izuzetno vrijedan arhitektonski spomenik podignut 1694.
Uspon samog grada Perasta je period sjajne Mletačke republike, kada je u Perastu živjelo preko 2000 stanovnika i kada Perast ima svoju flotu od preko 100 jedrenjaka.
Već u XIV vijeku počinje gradnja brodova u Perastu. U pisanim dokumentima iz tog perioda se pominju dva mala škvera, gdje su se nalazili djelovi za izgradnju brodova, a koji su se tada nosili u Dubrovnik, tadašnju Dubrovačku republiku, gdje su se sklapali jedrenjaci.
Foto: Igor Žuža
Između XVI i XVII vijeka, Perast doživljava svoj uspon, svoje zlatno doba, jednako i u ekonomskom i u pomorskom smislu. Do perioda zlatnog doba je došlo najviše zahvaljujući samim Peraštanima, koji su bili poduprti Mletačkim senatom.
Među njima su brojni kapetani, istaknuti pomorci, poznavaoci pomorskih vještina na mletačkim brodovima, kako u samoj pomorskoj trgovini tako i u ratovima koji su se vodili morima u tom periodu.
Porodice koje su uticale i učinjele da Perast u tom dobu „procvjeta“ su porodice Visković, Bujović, Zmajević, porodice Smekja, Balović i pojedini individualci kao što je to bio kapetan Marko Martinović i slikar Tripo Kokolja.
Foto: Muzeji Kotor
Tako, već u XVII i XVIII vijeku, u Perastu postoji 12 porodica sa titulom plemićkih porodica. One koje su imale najviše uticaja i koje su se istakle u samom razvoju grada su dobijale titulu plemića, koju je dodjeljivao Mletački senat.
Plemićke porodice posebno su pažnju posvetile razvoju muzeja. Predmeti u muzeju koji pripadaju najsjajnijem peraškom dobu najvećim se dijelom vežu za same Peraštane, koji su nastavljajući tradiciju uspjeli da sačuvaju jako puno raznolikog mobilijara koje je ovaj muzej objedinio već 1937. kada se zasigurno zna da su postojale zbirke predmeta koje su učinjele da se 1951. oformi Muzej grada Perasta.
Foto: Muzeji Kotor
Palata Bujović je jedan od najstarijih muzeja u Crnoj Gori, koji je u samoj palati smješten od 1957.
Do katastrofalnog zemljotresa koji je 1979. pogodio Boku i cijelo crnogorsko primorje, u Perastu je postojao još jedan muzej, muzej Visković.
Nakon što je palata Visković dobrim dijelom stradala u zemljotresu, tako su predmeti iz porodičnog muzeja Visković prenijeti u muzej grada gdje su sačuvani od propadanja i zaborava.
Na samom ulazu u muzej, dobrodošlicu poželi omiljeni peraški top, zvani „zelenko“ koji je na cijelom svijetu jedinstveni primjerak mletačkog falkoneta.
Osim zelenka, zbirku oružja koje svojom ljepotom priča predivne štorije, čine puške, mačevi, sablje, jatagni, koje su nosili Peraštani odjeveni u prefinjenu perašku nošnju, na kojoj svaki izvezeni detalj ima svoju simboliku.
Foto: Muzeji Kotor
U „peraškom vremeplovu“ se čuva mletačka zastava, stare mape, amfore, kineske vaze, grbovi plemićkih porodica, drvena komoda iz XIX vijeka, salonski namještaj koji je pripadao peraškoj gospodi, porcelansko posuđe, stare škrinje, portreti, slike, medalje, ordenji, stara ljubavna pisma, ručno pisan meni koji se služio na balovima koje su organizovali Peraštani u svojim dvorovima i jedna bogata biblioteka.
Peraštani su, dakle, imali osjećaj za kulturno bogatstvo i nisu dozvolili da se otrgne od zaborava.
Danas, divni stanovnici grada Perasta i dalje njeguju i duhovnu kulturu, čuvajući dijelom život onakvim kakav je bio u davnoj prošlosti.
Šetnja kroz muzej grada Perasta je putovanje kroz vrijeme, jer cijeli je Perast jedan veliki muzej smješten u palati na obali mora.
Naslovna fotografija: lore.travelgirl
O autoru kolumne “Iz ugla jedne Peraštanke”
Marijana Niković je Peraštanka koja radi kao turistički vodič. Njene priče su drugačije, neispričane, pune zanimljivih detalja o čuvenim bokeškim porodicama, pomorcima i mještanima, zato je turisti posebno vole. Na Instagram stranici Visit_Perast možete pratiti fotografije, a na #ShareMontenegro portalu priče o najromantičnijem mjestu Crne Gore.
Join the discussion