Direktorka Nacionalne turističke organizacije Željka Radak Kukavičić, kazala je u intervjuu za Dnevne novine da će početna faza turističkog oporavka krenuti u julu.
“Prema procjenama UNWTO (Svjetske turističke ogranizacije Ujedinjenih nacija), početna faza turističkog oporavka će krenuti u julu 2020. godine, a najznajčajniji dio turističkog prometa činiće domaći turisti i regionalna turistička potražnja. Crna Gora tu vidi mogućnosti, a sasvim je sigurno da će se turisti ove godine odlučivati za bliže destinacije”, saopštila je Radak-Kukavičić.
Takođe, kako je dodala, zdravstvena bezbjednost i sigurnost su prioriteti kojima će se turisti rukovoditi pri odabiru destinacije za odmor.
“Prema procjenama eminentnih zdravstvenih stručnjaka, ‘pobjednici’ dosadašnjeg toka krize su zemlje koje su blizu iskorjenjivanja virusa, a među njima je i Crna Gora za koju se predviđa da će biti jedna od prvih svjetskih corona-free zona”, navela je Radak-Kukavičić.
Ona je najavila da je cilj stvaranje “zelenih avio koridora” sa određenim zemljama koje su na sličnom epidemiološkom nivou kao Crna Gora, među kojima su Njemačka, Austrija, Slovenija, Slovačka, Češka…
Da li se slažete sa ocjenama da Crnu Goru očekuje najizazovnija turistička sezona u posljednjih 30 godina? Izazovnija čak od vremena bombardovanja 1999. godine.
RADAK-KUKAVIČIĆ: Pandemija korona virusa je uzrokovala niz društveno-ekonomskih posljedica za cijeli svijet, a među najviše pogođenim industrijama je turizam, koji se usljed smanjenja međunarodnih putovanja nalazi u riziku visoke neizvjesnosti. Ovogodišnja turistička sezona u Crnoj Gori zavisiće, prevashodno, od procjene epidemiološke situacije, kako u našoj zemlji, koja je po ocjenama svjetskih zdravstvenih stručnjaka jedna od najefikasnijih u borbi sa epidemijom, tako i od mjera i zdravstvenog stanja u zemljama koje su naše emitivno tržište.
Prema procjenama UNWTO (Svjetske turističke ogranizacije Ujedinjenih nacija), početna faza turističkog oporavka će krenuti u julu 2020. godine, a najznajčajniji dio turističkog prometa činiće domaći turisti i regionalna turistička potražnja. Crna Gora tu vidi svoje mogućnosti, a sasvim je sigurno da će se turisti ove godine odlučivati za bliže destinacije.
Takođe, zdravstvena bezbjednost i sigurnost su prioriteti kojima će se turisti rukovoditi pri odabiru destinacije za odmor. Prema procjenama eminentnih zdravstvenih stručnjaka, “pobjednici” dosadašnjeg toka krize su zemlje koje su blizu iskorjenjivanja virusa, a među njima je i Crna Gora za koju se predviđa da će biti jedna od prvih svjetskih corona-free zona.
Na tom osnovu potencijalnim turistima šaljemo poruku da smo sigurna i bezbjedna destinacija kako bi oni, kada se stvore uslovi za otvaranje granica i realizaciju putovanja, odabrali Crnu Goru kao destinaciju za svoj odmor.
O Crnoj Gori kao bezbjednoj destinaciji koja će među prvima otvoriti vrata turistima pišu i neki od najuticajnijih evropskih medija, među kojima je i njemački dnevni list Bild, što je izazvalo veliko interesovanje tamošnje javnosti za našu destinaciju. Upravo zahvaljujući takvom imidžu koji gradimo, očekujemo veće interesovanje gostiju s obzrom na to da će ove sezone izbor sigurnih desinacija biti sužen.
Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Nacionalna turistička organizacija kroz intenziviranu saradnju unutar sektora turizma, na domaćem i međunarodnom nivou, analiziraju kretanja na turističkom tržištu i trenutno smo u završnoj fazi pripreme koncepta za promociju sa kojim ćemo komunicirati ka tradicionalno strateški važnim emitivnim tržištima, ali i svima onima na kojima se otvore mogućnosti za uspostavljanje kontrolisanog saobraćaja.
Da li će u fokusu biti domaći gosti i gosti iz regiona?
RADAK-KUKAVIČIĆ: U našem fokusu su svakako i domaći gosti koje pozivamo da ove godine svoj odmor provedu u svojoj zemlji i iskoriste priliku da bolje upoznaju neke do sada možda manje istražene segmente raznovrsne turističke ponude. Vjerujemo da će i turistička privreda pružiti dodatni motiv domaćim gostima ponudom sa posebnim povoljnostima intenzivirali smo promociju na društvenim mrežama, putem kojih svakodnevno, nastojimo da inspirišemo dosadašnje i buduće domaće i strane turiste podsjećajući ih na bogatu turističku ponudu Crne Gore.
Te 1999. godine godine je bilo ipak sezone. Da li će je biti ove i kad će početi?
RADAK-KUKAVIČIĆ: Imajući u vidu dobru poziciju Crne Gore sa svih ovih aspekata imamo umjereni optimizam da ćemo tokom jula i avgusta ostvariti jedan dio glavne turističke sezone, naravno, opet u zavisnosti od epidemiološke situacije u Evropi.
Premijer Marković rekao je da ne očekuje značajnije prihode od turizma. Da li se hotelijeri i ugostitelji spremaju za sezonu? Kakva je situacija sa privatnim smještajem?
RADAK-KUKAVIČIĆ: Podsjetila bih da je premijer naglasio da će država Crna Gora, svjesna važnosti turizma za cjelokupnu privredu uložiti maksimalne napore da nizom mjera sačuva turističku privredu i da je i pored izvjesne stagnacije, koja se može očekivati, učini spremnom za bolja vremena koja moraju doći.
Imamo najave da bi hoteli i restorani, plažni barovi i plaže mogli otvoriti svoja vrata već od 18. maja, ili čak i ranije. Nadležne institucije predano rade na pripremi protokola koji će se primjenjivati u hotelima, privatnom smještaju, ugostiteljskim objektima i plažama, kako bismo, kada za to dođe vrijeme, turistima pružili maksimalnu moguću sigurnost u ovim uslovima.
Prije svega, mislim na određena pravila i mjere zdravstvene bezbjednosti mjera, koje omogućavaju neophodnu fizičku distancu, kao što je raspored stolova u restoranima, ležaljki na plažama i slično, a sve u cilju minimiziranja rizika po zdravlje. Nadamo se da će do glavne turističke sezone doći do stabilizacije zdravstvene situacije u svijetu i sa otvaranjem granica, uzimajući u obzir prethodno istaknuto, naša turistička privreda spremno će dočekati goste. Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti je nedavno dalo saglasnost za otvaranje marina uz poštovanje mjera samoizolacije, te se nadamo i brzom otvaranju granica za drumski i vazdušni saobraćaj.
Naravno, ključni i najvažnij i uslov je zdravstvena bezbjednost naših građana i turista. Turistički poslenici u Crnoj Gori primjenjujući u potpunosti protokole i mjere propisane od svjetskih zdravstvenih institucija i Instituta za javno zdravlje, obezbijediće sigurnost i visok nivo kvaliteta usluge za sve koji dodju u našu zemlju.
Imajući sve ovo u vidu, vjerujem da ćemo, kao dominantno turistička destinacija, u granicama realnog, znati da iskoristimo šansu, hrabro i organizovano ćemo se součiti sa svim izazovima koji će pratiti ovu sezonu.
Uveliko se govori o “novoj realnosti” Crne Gore i restrukturiranju privede. Da li je vrijeme za restrukturiranje crnogorskog turizma i prije svega akcenat na domaćeg gosta i gosta iz regiona? Sudeći prema najavama, avionski saobraćaj biće neizvjestan i vjerovatno skup?
RADAK-KUKAVIČIĆ: Rezultati koji se u posljednjih deceniju i više ostvaruju u sektoru turizma, prije svega posmatrano sa aspekta prihoda, potvrđuju da Crna Gora zauzima sve značajnije mjesto na turističkoj mapi svijeta. Takođe, u skladu sa vizijom razvoja Crne Gore kao cjelogodišnje destinacije, pored ostalog, ostvarili smo značajan napredak u produženju sezone, razvoju ponude, unaprijedili avio-dostupnost, a evidentna je i promjena strukture gostiju.
Pored tradicionalnih tržišta Rusije i Srbije kojima je naša zemlja među omiljenim destinacijama za odmor, prioritetna emitivna tržišta Crne Gore ka kojima su, takođe, usmjerene naše promotivne aktivnosti su zemlje zapadne, srednje i sjeverne Evrope sa kojih bilježimo sve značajnije interesovanje gostiju.
Imajući u vidu veličinu domaćeg tržišta tristički prihod determinisan je prometom koji se ostvaruje sa ino tržišta i regiona koja čine 95% turističkog prometa, dok je učešće domaćeg prometa oko 5%. U narednom periodu fokus našeg djelovanja biće i dalj e prema emitivnim tržištima koja sam već pomenula, ali ćemo sagledati mogućnosti i načine da podstičemo domaće goste da svoj odmor provedu u Crnoj Gori jer vjerujem da je puno toga što u našoj zemlji još nismo doživjeli i otkrili.
Ima li najava iz loukost kompanija? Šta biste preporučili crnogorskim turstičkim poslenicima?
RADAK-KUKAVIČIĆ: Ministartsvo održivog razvoja i turizma i Nacionalna turistička organizacija su u komunikaciji sa prije svega nacionalnom avio kompanijom kao i niskobudžetnim avio kompanijama: Ryanair, EasyJet i Wizz Air koji su u prethodnom periodu imali letove prema Crnoj Gori, i sa kojima planiramo nastavak promocije naše zemlje kao sigurne i bezbjedne turističke destinacije, na emitivnim tržištima sa kojima smo povezani njihovim avio linijama, a koje će se vjerujemo ponovo uspostaviti čim se stvore uslovi za nesmetano odvijanje međunarodnog vazdužnog saobraćaja.
Kako država konkretno može pomoći turističkoj privredi, s obzirom da se pominje da je upravo treći paket ekonomske pomoći namijenjen turizmu?
RADAK-KUKAVIČIĆ: Država je maksimalno posvećena očuvanju turizma kao jedne od najvažnijih privrednih grana. Ako govorimo, šta je prioritet u toj aktivnosti onda je odgovor jasan: na prvom mjestu su ljudski resursi. Turizam kao naša najznačajnija privredna grana neizostavan je dio Vladinih ekonomskih mjera koje se odnose na likvidnost, stabilizaciju i očuvanje radnih mjesta.
S obzirom na mjeru ograničenja odnosno obustavljanja pružanja ugostiteljskih usluga, ovim ekonomskim mjerama se prije svega želi pomoći privrednicima da se samoorganizuju i da što spremnije dočekaju period nakon prolaska globalne pandemije. U skladu sa tim Vladin operativni štab za pomoć turističkoj privredi koji čine predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma, Ministarstva saobraćaja i pomorstva, Nacionalne turističke organizacije, Aerodroma Crne Gore, Morskog dobra, CG turističkog udruženja, Uprave policije i Privredne komore Crne Gore, trenutno priprema poseban set mjera, kojim će se predložiti mogućnost uvođenj a vaučera, kao i kreiranje povoljnih kreditnih aranžmana sa bankama i Investiciono razvojnim fondom.
Vjerujem da će naši turistički poslenici, sa svoje strane, dati maksimalni doprinos prevazilaženju krize uzrokovane pandemijom virusa, kada se steknu uslovi i to prije svega ispoljavanjem visoke fleksibilnosti prema svim zahtjevima, na prvom mjestu naših gostiju.
Da li je Crna Gora spremna za covid pasoše, mjerenje temperature, veliki broj testova, sve zbog turizma?
RADAK-KUKAVIČIĆ: Na sastanku ministara turizma EU, koji je organizovan na inicijativu Hrvatske kao predsjedavajuće zemlje, zaključeno je da mora postojati zajednički plan izlaska iz krize, a da se kroz protokol putovanja, koji uključuje sigurnosni i zdravstveni aspekt, napravi zajednički dokument, “pasoš COVID-19”, koji bi važio za sve zemlje EU-a pri odlasku i dolasku turista. Takođe, razgovaralo se o mogućnosti bilateralne saradnje i otvaranju tzv. turističkih koridora, pri čemu već postoji značajan broj zainteresovanih zemalja, ali je pritom ključno zadovoljenje sigurnosno-zdravstvenog aspekta, gdje glavnu riječ imaju epidemiolozi.
Crna Gora kao buduća članica EU, razmišlja u tom pravcu i sve predložene inicijative i modeli saradnje su smjernice za pripremu naših aktivnosti i pravaca djelovanja, kako bi se podstakao turistički promet čim se dobiju uputstva od nadležnih epidemiloških službi. U tom smislu od posebnog značaja su regionalni dogovori kao i bilateralni sporazumi koji bi olakšali putovanja.
Cijenim da bi bilo dobro ukoliko bi uspjeli da uspostavimo “zelene avio koridore” sa određenim zemljama koje su na sličnom epidemiološkom nivou kao Crna Gora među kojima su Njemačka, Austrija, Slovenija, Slovačka, Češka idr.
Crna Gora će podržati zajedničku akciju rješenja za izlazak iz krize turističkog sektora uzrokovane pandemijom korona virusa, ali i stvaranje usaglašenih programa za suzbijanje sličnih problema u budućnosti.
Join the discussion