Pjevajući Galijinu pjesmu o nezaboravnoj dami iz Kotora koja „drsko je imala godina koliko Kotor vekova”, mnogi su se zapitali koliko je dama zapravo imala godina.
Prema pojedinim izvorima Kotor je nastao u predhomersko doba (10 -12 v. p.n.e.), kada su Feničani vladari Sredozemnim morem.
Prema toj teoriji, dama zbog koje se autor Galijine pjesme stalno sjećao i Kotoru vraćao, imala je od 30 do 32 godine.
Prema drugim izvorima, bila je znatno mlađa.
Sat toranj na glavnom “Trgu od oružja” dijeli vječnost Kotora na epohe
Dok pojedini gradovi, poput Herceg Novog iz XIV vijeka, imaju tačnu godinu osnivanja, za Kotor ne postoji pouzdan izvor koji svjedoči o njegovom nastanku.
U periodu kada se doseljavaju Sloveni u naše krajeve, dakle u VI i VII vijeku, uništene su i opljačkane brojne teritorije u Boki. Car Justinijan (527-565) je želio da spriječi i prekine dalje napade i razaranja Slovena.
On je sagradio prirodno zaštićeno naselje, između planina, rijeka i mora, koje prerasta u grad sa današnjim imenom Kotor. Prema ovoj teoriji, dama iz Kotora iz Galijine pjesme je bila vrlo mlada i imala je 14 godina.
O nastanku Kotora takođe postoje i brojne legende.
Jedna od njih je legenda o vili Alkimi koja je živjela na uzvisinama Boke. Upravo na visokoj planini Pestingrad, pomorci su započeli gradnju novog grada. Vila Alkima, savjetovala je pomorce da ne dižu grad na planini, gdje nema ni vode ni soli, već da ga sagrade uz more.
Pomorci su poslušali vilu i sagradili grad na tlu današnjeg Kotora. Prema sličnoj legendi, predvodnik izgradnje grada je Car Dušan, kojeg je vila posavjetovala da sagradi grad blizu mora. Prema ovoj verziji, Kotor je nastao u XIV vijeku.
Bez obzira na mnoge teorije o nastanku Kotora i različitim vjekovima nastanka, izvesno je da je sredinom 10. vijeka Kotor predstavljao oformljen gradski centar sa donjim i gornjim gradom i crkvom posvećenom svetom Trifunu.
Nakon 11 vjekova, Sveti Trifun je i danas zaštitnik Kotora, koji iz centralnog dijela grada štiti Kotorane i sve njegove goste.
Katedrala Svetog Trifuna u kojoj se čuvaju svete Trifunove mošti
Nakon nastanka, Kotor je nastavio da piše svoje zanimljive stranice istorije.
Vjekovni dodir sa različitim kulturama uticalu su na to da Kotor postane neiscrpna istorijska i umjetnička riznica za istraživanje. Prolazeći kroz grad i živjeći u njemu, razni narodi ostavili su svoj pečat i nasleđe. Grci, Iliri, Rimljani, Srbi, Ugari, Bosanci, Mlečani, Turci, Austrijanci, Rusi, Francuzi…svi su željeli Kotor za sebe. Građen, rušen i obnavljan, Kotor kao predstonica Boke Kotorske, postao je vječiti grad koji svoj karakter prilagođava vremenu.
Nastaviće se…
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče 🙂
Join the discussion