U centru Prčanja nalazi se najveća sakralna građevina u Boki – Bogorodičin hram. Uzdiže se upečatljivo usred naselja. Posvećen je rođenju Bogorodice i simbol je i znamenje Prčanja.
Hram je dominantnost postigao, prije svega, svojom veličinom. Dug je 35, a širok 23 metra, dok je kupola visoka 31 metar.
Početak gradnje se vezuje za 1789., a građen je 120 godina (sa pauzom u gradnji od 60 godina). Gradnja je završena 1909., nakon čega se radilo na detaljima hrama. Stepenište ispred crkve, koje dodatno ističe građevinu, napravljeno je 1913.
Hram je izgrađen od korčulanskog kamena, čija bjelina daje dodatno blagostanje koje ovo mjesto pruža. U izgradnji je primjenjen renesansni stil sa primjesama baroka.
Izgrađen je zahvaljujući brodovlasnicima iz Prčanja koji su polovinu svoje dobiti odvajali za troškove izgradnje. Takođe, besplatno su dovozili kamen sa Korčule do Prčanja. Gradnju je pomogao i austrijski dvor.
Za značajnost samog hrama zaslužan je i nekadašnji župnik Bogorodičinog hrama – don Niko Luković. Zahvaljujući njemu, Hram je postao bogata riznica umjetničkih djela. Među brojnim poslovima koje je obavljao, Niko je prikupljao umjetničke vrijednosti, većina njih se danas nalaze u Hramu i čine riznicu neprocjenjive vrijednosti.
Niko Luković za Hram kaže:
„Sa urbanističkog gledišta ima najljepši smještaj od svih crkava u Boki. To je najveća crkva u Boki, a ujedno i jedna od najveličanstvenih građevina na Crnogorskom primorju…Hram se odlikuje proporcijama i skladnim građevnim masama. Arhitektura je čista i mirna.“
U Hramu se nalaze brojni pokloni i zaostaštine bogatih porodica i pomoraca iz Prčanja, kao i djela naših velikih umjetnika, a među njima i Tripa Kokolje (1661. – 1713.) i jugoslovenskih umjetnika poput Meštrovića, Lubarde, Rosandića i drugih.
U Hramu se nalazi i počasna zastava „Merito Navali“ koju je dobio Ivo Vizin – prvi Južni Sloven koji je svojim brodom „Splendido“ i 11 mornara obišao svijet. Ivo Vizin je zastavu primio 1860. od austrijskog cara Franca Jozefa I i to kao prvi pomorac koji je pod zastavom Austrije oplovio svijet.
Okruženje hrama je ukrašeno bistama znamenitih ličnosti, poput Petra Petrovića Njegoša, Iva Vizina, kapetana Joze Đurovića, nadbiskupa barskog i primaša srpskog Andrije Zmajevića, hrvatskog biskupa Štrosmajera, pjesnika Andrije Miošića, biskupa kotorskog Frana Učelinija i župnika Nika Lukovića.
Zanimljivo je da je u Prčanju nastala ideja o ujedinjenju svih južnih Slovena, pa nas i ne čudi zašto se bista pravoslavnog vladike Njegoša nalazi u ulazu katoličkog Bogorodičinog hrama.
Osim nemjerljive ljepote i umjetničke vrijednosti koje čuva, Bogorodičin hram pruža i prelijep pogled na najljepši zaliv južnog Jadrana.
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Join the discussion