Zlatno vrijeme Boke je vrijeme kada su Nemanjići vladali zalivom.
Jedan od zlatnih Nemanjića, bez sumnje je Rastko Nemanjić, odnosno Sveti Sava.
Boka je bila uključena i u vladarski i duhovni život Svetog Save.
Prije duhovnog života, Sveti Sava je bio vladar Zahumlja. Hum je danas malo i skoro napušteno mjesto. Međutim u Savino vrijeme je bila značajna teritorija, koja je uključivala i jedan dio Boke, što i svjedoči tekst Vaska Kostića u knjizi „Svetosavska ozarenost nevjeste Jadrana“.
„Humska zemlja je južno zadirala i u Boku. Koliki joj je dio Boke tada pripadao, to na osnovu raspoloživih podataka, nije moguće preciznije utvrditi. Prostor Igala, današnjeg Herceg-Novog, Savine i Zelenike ne dovodi se u pitanje… Prema tome, čitava Zapadna Boka uključujući Risan sa prostranim zaleđem do Grahova. To je više od pola Boke.“
Napušteni Hum danas–središte teritorije kojom je rastko Nemanjić upravljao, u okviru koje se nalazila i Boka
Bez obzira što je Sveti Sava bio uspješan vladar, njegovo konačno opredjeljenje je bilo da se posveti duhovnom životu. Najveća i najznačajnija uloga je uloga prvog srpskog arhiepiskopa.
Naime, Sveti Sava se izborio za samostalnost srpske pravoslavne crkve. Postavljen je za arhiepiskopa u Nikeji 1219.
Uspostavio je Arhiepiskopiju u Žiči i osnovao još deset episkopija. Jedna od njih je Zetska episkopija u Boki, to jest u manastiru Svetoga Arhangela Mihaila na Miholjskoj Prevlaci, kod Tivta. Zetska episkopija predstavlja veliku privilegiju i ima veliki značaj za Boku.
Na području Boke postoji osam crkvi koje su posvećene Svetom Savi. Vjeruje se da bi ih bilo i više, uzevši u obzir da je Boka dugo bila pod tuđinskim vlastima.
Najstarija od njih je Sveti Sava na Savini iz XV vijeka, po kojoj su čitavo naselje i manastirski kompleks dobili ime Savina. U Savini se čuva velika svetinja – krst Svetoga Save, o čemu su pisali domaći i strani autori.
Crkva Svetog Save iz XV vijeka na Savini
Postoje brojne legende i priče koji se vezuju za Svetog Savu.
Prema tim pričama su nastala imena određenih lokacija, pa tako u Boki imamo Savin izvor, Savinu stopu, Savin biljeg, Savina zvona, i slično.
Sveti Sava nikada nije zaboravljen u Boki. Svetosavska tradicija i danas živi i njeguje se.
Zbog osjećanja dužnosti prema Svetom Savi, mnogi Bokelji davali su priloge za izgradnju Hrama Svetom Savi u Beogradu.
Sveti Sava je široka tema koja obuhvata našu prošlost, sadašnjost i budućnost i koja zbog toga mora da ima više nastavaka.
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Join the discussion
Pingback: Staze Boke: Sveti Sava u Boki II (epizoda 45) | Share Montenegro