Septembar je mjesec kada je započeto i okončano prvo putovanje oko svijeta. Čuveni moreplovac Fernando Magelan, na put oko svijeta je krenuo iz Sevilje 20. septembra 1519. uz pomoć španske vlade, pet brodova (Trinidad, San Antonio, Koncepsion, Victorija i Santiago) i 256 mornara.
Magelan je nažalost ubijen na Filipinima (16. marta 1521.), a putovanje je završeno u Sevilji 6. septembra 1522. Nakon tri godine plovidbe, od 256 mornara vratilo se samo 18, a jedini brod koji je doplovio u početnu luku je čuvena Viktorija.
Magelan je dokazao u XVI vijeku da je Zemlja okrugla, dok su taj poduhvat prvi put ponovila dva Bokelja u XIX vijeku.
Ivo Vizin iz Prčanja je najslavniji Bokelj koji je obišao svijet. Učinio je to uz pomoć sopstvenog broda, zbog čega je postao slavniji u odnosu na prvog Bokelja koji je tri decenije ranije potvrdio da je Zemlja okrugla.
Prvi Bokelj koji je oplovio svijet je zapravo Stevan Vukotić iz Grblja. Na put je krenuo u proljeće 1823.
Poput Magelanove posade, plovio je tri godine, nakon čega se vratio u polaznu luku 1826.
Prema riječima pisca Nikole Malovića: „Sve je vrijeme plovio u naučne svrhe, sa 145 članova posade, među kojima je bilo stručnjaka prirodnjaka, astronoma, fizičara, meteorologa, jedan ljekar i jedan sveštenik.“
Za svoje djelo odlikovan je ordenom Svete Ane III reda i primao je novčanu nagradu svake godine do kraja života.
Nažalost, umro je mlad 1833. u 33. godini života.
Nešto duže putovanje oko svijeta, koje je trajalo sedam godina i šest mjeseci, realizovao je Ivo Vizin. Postao je jedan od napoznatijih Bokelja iz Prčanja. Najčešće se opisuje kao „prvi Južni Sloven koji je oplovio svijet“.
Bista Iva Vizina ispred Bogorodičinog hrama u Prčanju
Putovanje je trajalo nešto duže u odnosu na njegove prethodnike, jer je Ivo Vizin tokom puta obavljao i trgovačke poslove.
Za razliku od Magelana čija je posada brojala 256 članova i Stevana Vukotića sa 145 članova posade, Ivo Vizin je svijet obišao uz pomoć 11 mornara.
Putovanje je trajalo od 1852. do 1859. i realizovano je uz pomoć malog jedrenjaka dugog 30 metara, od 311 tona nosivosti pod imenom „Splendido“.
Kuća u kojoj je rođen Ivo Vizin 1806. u Prčanju
Kada je sakupio dovoljno novca, Ivo Vizin je naručio izradu broda u Rijeci. Prvi put ga je ugledao 1850. i uzviknuo „splendido“, što na italijanskom znači divno. Brod je nakon toga dobio svoje ime. „Splendido“ je bio jedrenjak sa dva jarbola i 10 različitih vrsta jedara.
Nakon putovanja, Austrija je odlikovala slavnog Vizina. Prema riječima profesora Predraga Kovačevića: „Car Franjo Josif odlikovao ga je bijelom počasnom zastavom Merito navali – što je bilo prvo i jedino odlikovanje te vrste dato u Austriji.“
Zastava se danas čuva u Bogorodičinom hramu u Prčanju.
Tačno 500 godina je prošlo od početka Magelanovog putovanja, što je dobra prilika da se ponovo podsjetimo ili naučimo priče o Stevanu Vukotiću i Ivu Vizinu. Oni su dio naše slavne pomorske istorije i vječno treba da žive u našem sjećanju.
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Join the discussion