Tišinu malog bokeljskog mjesta – Risna ovog kišovitog dana remeti Sopot.
Bučno izvorište iz istoimene pećine Sopot nije uvijek aktivno. Najviše voda izbacuje onda kada u Bokokotorskom zalivu ne prestaju kiše, ili na proljeće, kad se priroda nakon duge zime priprema za toplije dane.
Zato ga oni koji nisu mještani, nekad niti vide niti čuju. Oni, koji svakodnevno prolaze Bokom ili žive u njenim mjestima, u brdu vide kako se valja bijela pjena, koja nevjerovatnom brzinom završava u Jadransko more.
I priča o ovom vodoizvorištu se ne završava se ovdje. Pećina Sopot je prava istraživačka enigma za brojne arheologe.
Kroz pećinu u kišno vrijeme prokulja velika količina vode i izlazi u slapu ulivajući se u more. U najsušnijem periodu dubina vode u pećini je 3,6 metara.
Nedaleko odatle, u moru, na 20 matara dubine je izvor, Vrulja. Voda stalno velikom snagom iz otvora širine 5 metara izbije u more, što se vidi na površini. Ronioci su utvrdili da je ovaj izvor jedini nezaslanjen od nekoliko izvora u Boki čija se voda koristi za piće. Na Sopotu su pronađeni ostaci keramike stari 1.000 godina i iz 15. vijeka, što je dokaz da se tu vjekovima dolazilo na izvor.
Foto: Apartmani San Marko
Prema pretpostavkama iz Ronilačkog centra, izvor iznad kojeg je, na 1.100 metara visine, čuveno mjesto Crkvice sa najviše padavina u Evropi, vodu vjerovatno dobija iz podzemnog jezera koje se stvara ispod Crkvica.
Kolike je snage vidjećete i na snimku koji je napravila fantastična ekipa Beautiful Montenegro.
Ukoliko vas put nanese, budite svakako oprezni pri razgledanju pejazaža.
Naslovna fotografija: Falco_Nero
Join the discussion