Šta vas prvo asocira na Crnu Goru – pješčane plaže, jedan od najljepših zaliva svijeta, stari mediteranski gradovi, planinski vrhovi, veličanstveni kanjoni..? Sve je to tačno. Mala balkanska zemlja, sa pet nacionalnih parkova na svega 13.812 km² površine, može se pohvaliti raznovrsnom prirodom. A da li ste znali da se u tom prirodnom bogatstvu krije i nekoliko veoma značajnih staništa ptica?
Otkrivamo šta ih čini jedinstvenim pa Crnu Goru vidimo kao idealnu birdwatching destinaciju!
Foto: Robert Janković
Znamo da je u Evropi zabilježeno preko 530 vrsta ptica. Od tog broja, u Crnoj Gori su do sada registrovane čak 352. To znači da je ova zemlja dom za čak 2/3 od ukupne evropske populacije ptica, što je sasvim dovoljan razlog da je stavite na vašu birdwatching bucket listu. Ali nije jedini.
Foto: Robert Janković
Crna Gora se nalazi na jednom od četiri najvažnija migratorna koridora u Evropi – Jadranskom koridoru, kojim godišnje prelete milioni ptica, iz Afrike ka Evropi i obrnuto. U periodima seobe – na jesen i proljeće, ovdje možete vidjeti sve te čudesne vrste ptica o kojima ste maštali.
Ipak, ono što čini najveću prednost Crne Gore kao birdwatching destinacije jeste raznolikost flore i faune, a samim tim i ptičjih staništa. Njihova međusobna blizina čini ovu raznolikost još intenzivnijom. Zaista jedinstven i nevjerovatan doživljaj!
Foto: Robert Janković
Prije nego vas upoznamo sa tri birdwatching lokacije, imajte na umu da se u njihovom okruženju nalaze neke od najljepših plaža, rijeka i planinskih vrhova. To je ono što posjetu Crnoj Gori čini još uzbudljivijom.
Tivatska solila – jedna od najljepših priča o zaštiti prirode
Rezervat prirode Tivatska solila ušuškao se u jednom od najljepših zaliva svijeta – Bokokotorskom, nadomak aerodroma. Močvarne poljane koje su nekada bile izvor soli, danas su odmorište za preko 180 vrsta ptica, koliko ih je do sada registrovano na ovom lokalitetu.
Šetnjom kroz uređene pješačko – biciklističke staze, napravljene prema starom Austro-Ugarskom putu koji prolazi kroz rezervat, vidjećete vlastelice, male kormorane, čaplje kašikare, bijele čaplje, ždralove, flamingose i ostale umorne svjetske letače koji su ovdje pronašli mir.
Ako bi vam rekli da je ovaj raj za biodiverzitet nekada bio nelegalna deponija, na kojoj se godinama nemarno sakupljao otpad, ne biste nam povjerovali. Ali priča je istinita. Od 2008. je pod zaštitom države i primjer dobre prakse koji je visoko kotirao Tivat na mapi zelenih destinacija.
Nacionalni park Skadarsko jezero – dom kudravog pelikana
Najveće jezero na Balkanskom poluostrvu, po mnogo čemu je jedinstveno. Prostire se na površini od 354 do 505 km2, u zavisnosti od vodostaja, od čega veći dio pripada Crnoj Gori, a manji Albaniji. Zbog prirodnih ljepota i kulturno-istorijske vrijednosti, proglašeno je nacionalnim parkom još 1983. Šest godina kasnije, postaje Područje od međunarodnog značaja za boravak ptica, dok se od 1996. nalazi i na Listi močvara od međunarodnog značaja.
“Zvijezda” nacionalnog parka je kudravi pelikan. On je zaštitni znak, ali i ponos parka. Naime, do prije deceniju, populacija ove vrste bila je mala, ali je sada taj broj veliki, zahvaljujući velikom trudu i znanju ljubitelja ptica iz vladinih i nevladinih organizacija. Jedna istinski lijepa priča na koju je Crna Gora s pravom ponosna.
Osim kudravog pelikana, na Skadarskom jezeru možete vidjeti bjelobradu čigru, patku njorku, eju močvaricu, blistavog ibisa, velikog i malog komorana, vodene koke, gnjurce, galebove… Oko 280 različitih vrsta ptica naseljava ovo tirkizno vodeno prostranstvo, privremeno ili stalno.
Ulcinjska solana – raj za flamingose
Foto: Robert Janković
Na samom jugu Crne Gore nalazi se mjesto kog flamingosi posebno vole – Ulcinjska solana, najznačajnije stanište ptica na istočnoj obali Jadrana. Ovaj Park prirode jedinstven je primjer u svijetu savršenog sklada čovjeka i prirode. Naime, u pitanju je vještački eko-sistem, gdje proizvodnja soli, odnosno ekonomska eksploatacija prostora, omogućava pticama dovoljno hrane za naporan let preko Jadranskog mora.
Solana nije samo važna stanica pticama selicama, već i gnijezdilište mnogobrojnih vrsta, što je čini posebnom. Osim popularnih flamingosa, koji ovdje borave tokom cijele godine, vidjećete veliki broj različitih vrsta šljukarica, kao što su sabljarke, ostrigari, noćni potrci, zatim žalari sljepići, velika jata crnotrbih sprutki. Tu su i pelikani, čigre, čaplje i još čak 250 vrsta ptica, među kojima ima i prstenovanih iz cijelog Mediterana.
Jasno je zašto ova mjesto morate upisati u vaš Dnevnik posmatranja ptica. Jedinstvena su, autentična i raznolika. Iznad svega, posjeta ovim zaštićenim područjima šalje snažnu poruku, jer svako od njih priča priču o upornosti u zaštiti prirode.
Zato, spakujte opremu i širite dobru priču!
Foto: Robert Janković
Na sajtu www.monticola.me se možete detaljnije upoznati sa ovim vidom aktivnog odmora, ali i odmah rezervisati Birdwatching turu.
Naslovna fotografija: Robert Janković
Join the discussion