Najljepše priče na portalu #ShareMontenegro nastaju u saradnji sa vama, našim čitaocima. Tako je bilo i ovoga puta. Pitali smo vas – koja mjesta u Crnoj Gori su nepravedno potcijenjena?
Stiglo je puno zanimljivih odgovora, a mi smo izdvojili 15 najzanimljivijih. Prvih pet naći ćete na OVOM linku, a sada idemo dalje.
Evo koja mjesta zaslužuju više pažnje svih nas, uz napomenu da nisu sortirana prema značaju.
6. Duklja
Šta bi Atina bila bez simbola antičke Grčke, Akropolja? Ili Rim bez Rimskog foruma? Za vrijeme i prostor u kom se razvijala i Duklja je bila veoma važna. Koliko smo toga svjesni, dovoljno govori činjenica da je kroz ovaj antički grad sagrađena željeznička pruga.
Mnogi i ne znaju da se u Podgorici nalaze ostaci grada iz I vijeka. I to ne bilo kakvog grada. U doba Rimljana, pod čijom se vladavinom nalazio, imao je status municipijuma. Naseljavali su ga Dokleati, ilirsko pleme po kom je dobio ime Duklja.
U rimskim spisima se pominje da su se Dokleati bavili proizvodnjom ovčjeg sira, koji je u Rimu bio veoma tražen. Osim ka Italiji, Duklja je razvijala trgovačke veze i sa područjem oko Rajne, Sjeverne Afrike i Grčke. Osnivanjem provincije Prevalis, postaje njen centar. Duklja se razvija u važan politički, kulturni i religiozni centar, tako da cijela oblast dobija ime po njoj.
Grad je oštetio snažan zemljotres 518, a pretrpio je razaranja i od Avara. Duklja je funkcionisala sve do 602.
7. Skadarska krajina
Predio između Skadarskog jezera i planine Rumija jedan je od najfascinantnijih predjela naše zemlje. Obiluje spektakularnim vidicima, slikovitim manastirima, interesantnim znamenitostima, autentičnim selima, šumama kestena… Zašto nije dovoljno posjećen?
Ovo je mjesto gdje se istorija prepliće sa legendom, a svaku priču prati ljubavna simbolika. Poznato je da je zaštitnik Bara, sv. Jovan Vladimir živio ovdje sa Kosarom, a njihova ljubav vjekovna je inspiracija. Nažalost, nema tragova dvorca u kom su živjeli, dok se manastir Prečista Krajinska, u kom su oboje sahranjeni, nalazi u ruševinama.
Ostao je samo drveni krst koji je imao u rukama kada je pogubljen, a koji se svake godine, na dan Sv. Trojice, iznosi na Rumiju, kao simbol vjere, ljubavi i nade. Da su čuda moguća, dokaz je i selo Boljevići u kom se nalazi najveći broj bunara na ovom mjestu, čak 12.
U to vrijeme, kako predanje govori, svaki momak koji je htio da zaprosi djevojku morao je da opravda svoju zrelost time što će pokazati neku svoju vještinu ili umijeće. Kada se jedan mladić zaljubio u djevojku iz ovog kraja, dobio je zadatak da napravi bunar dubok 12 metara, kakav je Vladimir napravio za Kosaru u Ostrosu. Mladiću to nije polazilo za rukom, pa je došao na ideju da, umjesto jednog, napravi 12 bunara.
Kažu da je srećni par dobio je 12-oro djece, čije potomstvo i danas živi u ovom kraju. Ledena voda iz bunara smatra se blagoslovljenom i donosi dobro zdravlje i sreću onima koji je piju.
Najlakši način na obiđete Skadarsku krajinu je panoramskom rutom “Između dvije čarobne obale”. Više o njoj pročitajte OVDJE i kontaktirajte Turističku organizaciju Bara.
Priču o 5 skrivenih dragulja Skadarske krajine pročitajte OVDJE.
8. Bjelila
Evo jednog mjesta u Boki za koje ne znaju baš svi. Oni koji znaju, čuvaju tajnu. Mi ćemo vam je odati, ali nemojte nikom da kažete 🙂
Bjelila su ono mjesto u Bokokotorskom zalivu koje ste mnogo puta vidjeli na umjetničkim slikama, ali ste mislili da ne postoji. Skriveno ribarsko selo oduvijek je bilo utočište umjetnika i sanjara. Nalazi se na poluostrvu Luštica, 15 minuta vožnje od tivatskog aerodroma.
Zbog mnoštva izvora, ovdje je more kristalno čisto (i manje slano). Nekada davno, na izvore su Bokeljke prale, odnosno bijelile veš, pa je mjestu ostao naziv – Bjelila.
Slikovite, kamene kuće na obali su veoma stare, neke od njih i preko 700 godina. Građene su slično, prizemlje – konoba koja je služila za čuvanje vina, ribarskih mreža, opreme za barke i sl. i jedan sprat. Dvorišta krasi lovor, ruzmarin, stabla masline i smokve.
Više o Bjelilima pročitajte OVDJE.
9. Meandri Ćehotine
Jedan od najljepših vidikovaca naše zemlje nalazi se u pljevaljskom selu Mataruge. Riječ je o pogledu na meandre rijeke Ćehotine.
Foto: Nikola Zindović
Zvuči nevjerovatno, ali do 2017. za ovaj dragulj znali su samo malobrojni mještani okolnih sela. Bio je tajna čak i za mnoge Pljevljake.
Život mu je udahnulo uređenje vidikovca koje je realizovala NVO “Da zaživi selo” u saradnji sa TO Pljevlja. Nekad je potrebno tako malo, zar ne? Za ostalo se pobrinula raskošna priroda ovog kraja.
Imamo osjećaj da će ovo odmorište uskoro postati nezaobilazno mjesto za uživanje i fotografisanje 🙂
Više o neponovljivim meandrima Ćehotine naćićete OVDJE.
10. Selo Dinoša
Za kraj, jedna zanimljivost. Da li ste znali da se u mjestu Dinoša nalazi neobično drvo iz kojeg izvire voda?
Foto: Anadolu Agency
Na oko 5km od Podgorice, u selu Dinoša, sezonski izvori nisu rijetkost. Ono što jeste neobično je da je jedan od njih našao svoj put kroz stablo. Naime, nakon obilnih padavina, voda teče kroz stogodišnje stablo murve. Snimak ovog prirodnog fenomena objavili su, prije nekoliko godina, regionalni mediji i izazvao je veliko interesovanje.
Otkud voda u drvetu? Objašnjenje je prilično jednostavno. Ovaj nevjerovatan prizor nastao je tako što se u sredini stabla stvorila šupljina i podzemni izvor je probio put do krošnje. Ovo se dešava posljednjih 25 godina.
Ukoliko budete u prilici, posjetite “vodeno drvo” kraj Podgorice i doživite neobični fenomen uživo.
Nastaviće se…
Hvala pratiocima Instagram profila #ShareMontenegro
Join the discussion
Inače ono što se takođe zapostavlja, i o čemu ljudi uglavnom ne razmišljaju i ne povezuju je da je ovaj izvor đe voda izbija iz murve zapravo izvor Ribnice