Najljepše priče na portalu #ShareMontenegro nastaju u saradnji sa vama, našim čitaocima. Tako je bilo i ovoga puta. Pitali smo vas – koja mjesta u Crnoj Gori su nepravedno potcijenjena?
Stiglo je puno zanimljivih odgovora. Pa, da krenemo redom.
1. Gospa od Milosti (Tivat)
Savršen uvod u ovu temu je otok Gospa od Milosti. Zašto ovo ostrvsko svetilište nema djelić popularnosti Gospe od Škrpjela u Perastu? Nije da ne čuva sjećanje na zanimljivu istoriju, a o ljepoti je tek suvišno govoriti.
Foto: Miko Đuričić, TO Tivat
Maleni ukras zaliva dugačak je 160, a širok 60m. Jednu polovinu zauzima katolička crkva posvećena začeću Svete Bogorodice, uz koju se nastavlja samostan. Potiče iz 15. vijeka, a tokom svoje duge istorije, crkva je prošla kroz brojne prirodne i druge nepogode. Ipak, unutar svojih bedema, sačuvala je pravo malo bogatstvo.
Tu mislimo na čudotvorni Bogorodičin kip od drveta koji potiče iz 15. vijeka. Osim toga, na ostrvu se već 12 vjekova čuva i natpis o osnivanju crkve Svetog Stefana (iz Vranovića). Značajan je i žrtvenik iz predhrišćanskog doba posvećen Junioni Lucioni – zaštitnici porodilja, a samostanska biblioteka jedna je od najbogatijih u Boki. Više nego dovoljno za ovo malo ostrvo, zar ne?
Više o Gospi od milosti pročitajte OVDJE.
2. Luštička sela
Posjetili ste Rose, možda i Žanjic, jer se nalaze na moru. Ali, šta je sa ostalim luštičkim selima? Tići, Miževići, Mardari, Brguli, Begovići, Zambelići, Radovanići, Eraci, Mrkovi, Klinci, Zabrđe…
U ovim luštičkim selima, život se odvija slično kao u svim drugim crnogorskim selima. Ljudi se bave poljoprivredom, drže životinje, proizvode maslinovo ulje, sir, rakiju…
Dijele sudbinu ostalih crnogorskih sela i po padu broja stanovnika, koji su odlazili u potrazi za drugačijim životom. Ipak, često se vraćaju bogatstvu i miru luštičkih maslinjaka. Mnogi od njih uspješno su povezali turizam i poljoprivredu, oživjevši stara ognjišta.
Foto: NTO
Zanimljivo je i da se ovdje nalazi oko 20 crkvi. Jednu od najstarijih, crkvu Sv. Nikole u selu Radovanići je, po predanju, osveštao Sv. Sava, davne 1117. U drugom selu, Brguli, nalazi se crkva Sv. Petra, a kažu da je osveštao Petar I Petrović Njegoš.
Osim neočekivano velikog broja crkvi, Luštica će vas zadiviti i veličanstvenim pogledom na Bokokotorski zaliv, uređenim stazama i skrivenim uvalama u kojima se možete kupati.
3. Orjensko selo Žlijebi
Selo koje na najbolji način oslikava jedinstvo čovjeka i kamena u Crnoj Gori, nalazi se pod Orjenom. A kakvo selo očekivati ispod ove neobične planine, nego po svemu autentično i specifično. I neće vas razočarati.
Kuće su građene od kamenih ploča, ručno vađenih, do te mjere prirodno ravnih, da u tradicionalnoj gradnji nije korišten vezivni materijal. Krovovi i međe su takođe rađeni od istog materijala. Sve je u ovom selu od ovog neobičnog kamena koji se samo ovdje može naći. On se i danas vadi ručno, kao prije 300 godina.
Žlijebi se nalaze u sklopu Parka prirode Orjen, tako da ga možete obići i u pratnji profesionalnog vodiča, zakazavši neku od neobičnih, tematskih tura koje se nalaze u sklopu ponude ovog parka.
Više o selu Žlijebi, kog zovu “bokeška čipka od kamena”, možete naći OVDJE.
4. Risan
Zašto najstarije naselje u Boki ne dobija pažnju kakvu zaslužuje, pitali smo se i mi i vi. Znamo da je Risan nekada je bio prijestonica Boke. Čitav zaliv se zvao po njemu, Risanski zaliv. Danas se ovo naselje, više nego ikad u svojoj dugoj istoriji, nalazi u sijenci ostalih gradova.
Najstarija ulica, Gabela, tužno čeka vrijeme kada će njome opet proticati život. Teško je zamisliti da je nekada bila puna trgovina, žamora i smijeha. Rišnjani su dugo čuvali tradiciju pazarnog dana, ali se vremenom ugasila. Nedjelja je postala dan kao i svaki drugi, miran i tih.
Ono što je Risnu ostalo i što mu niko ne može oduzeti su Rimski mozaici. Iako su otkriveni početkom 19. vijeka, mnogi ih nisu posjetili. Čini se da su stranci mnogo više svjesni značaja ovog arheološkog lokaliteta, nego mi. O Rimskim mozaicima je naša “Staze Boke” napisala tekst koji podsjeća na pravu malu virtuelnu turu, a naćićete ga OVDJE.
Nadamo se da će vas inspirisati da posjetite ovaj drevni grad!
5. Žabljak Crnojevića
Ne nalazi se na mapama i u brošurama, ali na izvjestan način čini srce crnogorske države. Teškom mukom je vraćen iz ruku neprijatelja, da bi danas spavao u tišini Skadarskog jezera, zaboravljen od svih.
Riječ je o Žabljaku Crnojevića. Odličan strateški položaj, rijeke i plodno zemljište činilo ga je idealnim uporištem. Predanje kaže da je osnovan još u 10 vijeku. Međutim, njegov razvoj možemo pratiti od od 1403., kada se u spisima pominju braća Lješ i Đurađ Crnojević.
Ovdje je živio i Ivan Crnojević, prije nego se iselio na Obod, a potom na Cetinje. Tri godine nakon toga, grad su zauzeli su Turci. Bio je dugo bio pod njihovom vladavinom, sa čim se Crnogorci nisu mogli pomiriti. Vraćen je Crnoj Gori tek 1878., na Berlinskom kongresu.
Više o gradu za koji su se davali životi možete pročitati OVDJE.
Nastaviće se…
Naslovna fotografija: Balša Strugar
Join the discussion
Tivat je definitivno jedno od najpotcenenijih mjesta u Crnoj Gori!