Jedan veliki pisac mi je jednom rekao: „Bolje je reći u Prčanju, nego u Prčnju“. Dakle, danas pričamo o Prčanju.
Prčanj je naselje u kotorskoj opštini, između Donjog Stoliva i Mua. Udaljen je 8 kilometara od Starog grada Kotora.
Prčanj je malo mjesto, ali poznato po velikim istorijskim događajima.
U Prčanju je nastao prvi redovni poštanski saobraćaj na Jadranu. O tome je pisao Niko Luković – „Kao neustrašivi pomorci Prčanjani su 1625. dobili zadatak od Mletačke Republike da svojim posebnim brzim lađama zvanim „filuke“ na jedro i vesla prenose državnu poštu od Kotora do Mletaka i obratno. To je prvi redovni poštanski saobraćaj na Jadranu“.
Prčanj je mjesto odakle potiče i prvi Južni Sloven koji je svojim jedrenjakom obišao svijet. Njegovo ime je Ivo Vizin. Nije ni čudo što je Ivo baš iz ovog mjesta, jer je Prčanj poznat kao „gnijezdo pomoraca“.
Ivo Vizin je bio đak prve Pomorske škole u Prčanju. Osnovana je 1739. i sama obuka je trajala 20 mjeseci. U njoj su svoju struku izučili brojni pomorski kapetani.
Baš kao Perast i Dobrota, Prčanj je tokom istorije razvijao svoje pomorstvo. Profesor Predrag Kovačević je odlično opisao razloge razvoja pomorstva u Perastu, Dobroti i Prčanju.
„U doba Nemanjića ona su pripadala Kotoru, a njihovi stanovnici bili su feudalno zavisni od kotorske vlastele pa su joj davali dobar dio svojih poljoprivrednih proizvoda, a naročito vina i ulja. Pošto ova mjesta nisu imali dovoljno zemlje za obradu, a još manje dobrih ispaša za stoku, morali su tražiti druge izvore privređivanja, a to je bilo pomorstvo koje im je pružalo izvjesne izglede za samostalnost. Drugi faktor bili su Turci, jer čim su oni zavladali Herceg Novim i Risnom (1482), Prčanj, Dobrota i Perast po svom geografskom položaju postala su predstraža Kotora, i prva njegova odbrana.“
Zbog stalne odbrane od Turaka, Mlečani su ulagali u razvoj Pomorstva ova tri grada. Veza Kotora sa spoljnim svijetom bila je pomorska linija od Kotora do Oštrog rta, na ulazu u Boku.
Profesor Kovačević dalje nastavlja zanimljivu priču: „Ta linija morala se čuvati po svaku cijenu, pa su pomorci Prčanja, Dobrote i Perasta došli kao poručeni da ovu životnu saobraćajnicu brane. U toj borbi protiv Turaka i turskih pirata istakli su se svojim junaštvom stari Prčanjani, Dobroćani, a naročito Peraštani. Imajući ovo u vidu, mletačke vlasti oslobodile su ova mjesta feudalnih obaveza i dala im privilegije i samoupravu. Važna činjenica je i ta da su Prčanjani, Dobroćani i Peraštani sačuvali narodni karakter, jezik i običaje i nisu podlegli italijanizaciji, uprkos nastojanju mletačkih vlasti i kotorskih biskupa.“
Prčanj je u XVIII vijeku imao 30 trgovačkih brodova na jedro. Za vrijeme francuske vlasti, mnogi bokeljski brodovi su propali, međutim brodarstvo je obnovljeno i u drugoj polovini XIX vijeka Prčanj je imao 50 brodova za prekookeansku plovidbu.
Krajem XIX vijeka, usljed industrijske revolucije i razvoja brodova, nestali su jedrenjaci, koji su prethodna tri vijeka bili značajan izvor razvoja Prčanja. Od tada, nažalost Prčanj počinje ekonosmki da propada.
Osim po slavnoj istoriji pomorstva, Prčanj je poznat i po svojim građevinama, među kojima se naviše ističe Bogorodičin hram.
Osim Hrama, nemoguće je zaobići dvorac porodice Buća „Tri sestre“ iz XV vijeka, koji je poznat po legendi o sestrama koje su bile zaljubljene u istog pomorca, koji se nikada nije vratio sa svog putovanja.
Prčanj je proslavio i slavni Njegoš. Baš ovo mjesto je bio Njegošev izbor za liječenje. Prčanj je i danas poznato mjesto za liječenje astme, bronhitisa i alergija.
Prčanj daje mogućnost odmora, ali tu svakako možete i da se izmorite sa zadovoljstvom. More i visoki Vrmac koji se izdiže iznad naselja pobrinuće se da istrošite svoju energiju na razna zadovoljstva. Plivanje, šetnje i istraživanja ovog kraja u dobrom društvu su za svaku preporuku.
Istražite prošlost i sadašnjost Prčanja!
O autoru i pričama iz Boke
Autor @staze.boke je istraživač koji dijeli istraživačke priče sa ljubiteljima Boke Kotorske i radoznalim osobama, koje su spremne da razotkriju mnoštvo staza širom zaliva. Kroz kratke tekstove, ima cilj da okupi ljubitelje Boke Kotorske, koji će posjetiti Boku i nastaviti istraživanje mnogih zanimljivih priča koje će biti započete na Share Montenegro portalu, kao i stranicama @staze.boke. Niz tekstova o Boki Kotorskoj, pomoći će nam da zajedno razotkrijemo i upoznamo zaliv koji je prepoznat i u svijetu kao jedan od najljepših. Priče su neiscrpne kao i sama istorija i kultura ovog kraja. Uživajte do naredne priče ?
Naslovna fotografija: Ekaterina Kolevatova Instagram
Join the discussion